banner461
banner195

Nevşehir'de Asker uğurlama konvoyuna yasak gelsin...!

Nevşehir ve yöresinde Asker uğurlama konvoyları ölüme adeta davetiye çıkarıyor...Ayrıca Alkol ve Silahlarda Asker uğurlama törenlerini adeta felakete sürüklüyor... Artık Birilerinin bu işe dur demesi gerekiyor.Nevşehir Valiliği ve Emniyeti göreve davet ediyoruz...!

Nevşehir'de Asker uğurlama konvoyuna yasak gelsin...!
12 Ağustos 2014 Salı 18:33

banner143
Nevşehir de Asker uğurlama konvoyları ölüme davetiye çıkarıyor
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir ve yöresinde Asker uğurlama konvoyları ölüme adeta davetiye çıkarıyor ....Nevşehir de Aker uğurlama konvoylarında yapılan tehlikeli hareketler adeta ölüme davetiye çıkarıyor. Konvoydaki araçlardan kendini dışarı sarkıtan gençler alkolün de etkisiyle kendisini kaybediyor.

Asker uğurlama törenlerinde konvoy oluşturup şehir turu atmak isteyen gençler hem kendi canlarını hem de başkalarının canını tehlikeye atıyor.

Araçların camından kendilerini dışarı sarkıtan gençler ölüme meydan okuyor. Ellerinde bira şişeleri olduğu gözlenen şahıslar trafikte zik zak çizerek tehlikeli hareketler yapıyor.

Öyleki artık ölümle dans edercesine Bir motosikletlinin başka bir araçtaki şahısla otoyolda el ele tutuşması tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor...

Ne inancımıza ne kültürümüze nede tarihimize yakışmayan Alkollü Asker uğurlama törenlerine Aileler biran önce el atmalı.Yoksa çok canlar yanıp çok ocaklar sönebilir. Kınalı kuzularımızı dualarla tekbirlerle davullar ve zurnalarla yollayalım...Ama lütfen dozunda ve bize ailemize inancımıza kültürümüze yakışırcasına...

Bolu Valiliği örnek bir karar aldı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen'in, kentte asker uğurlama konvoylarının yasaklandığını belirten açıklamasının ardından, bu doğrultuda valilik genel emri hazırlandı.

Nevşehir Valilik ve Emniyetini bu örnek uygulamaya imza atmalarını bekliyoruz...

Ayrıca özellikle Şehir içi denetimleri için Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerinide daha itinalı ve hassas olmaları ve gerekli denetimlerin süreklilik arz etmesini dili,yoruz.


Lütfen biraz daha hassasiyet...


Bolu'da Asker uğurlama konvoyuna yasak geliyor

Şehirde asker uğurlama konvoyları yasaklandı, bu doğrultuda valilik genel emri hazırlandı

"Ülke genelinde asker uğurlama, düğün ve sportif faaliyetler v.b. durumlar sonrasında yoğun araç konvoylarının oluşturulduğu, bu konvoylarda yer alan araçların trafik kurallarına uymadıkları, yoldan faydalanan diğer sürücü ve yayaları taciz edip tehlikeye düşürdükleri, özellikle gençlerin ve çocukların araç camlarından sarktıkları, bayrak ve flamalar sallayarak, diğer araç ve yayalar için tehlike oluşturdukları, araç içerisinde yüksek sesle tezahürat yaptıkları, alkol aldıkları, zaman zaman da trafik kazası ile silahla havaya ateş ederek ölüm ve yaralanma olaylarına sebebiyet verdikleri basında çıkan haberlerde sık sık yer almakta."

Açıklamada, Bolu'da gürültü ve çevre kirliliğine yol açan bu tür konvoyların, vatandaşları rahatsız edecek boyuta ulaştığı, yoğun alış veriş yapılan işlek caddelerde trafiği aksattığı ve tehlikeye düşürdüğü, şehrin ticari faaliyetlerini de olumsuz etkilediğinin gözlendiği ifade edildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'na göre, valiler ilin genel idaresinden sorumludur. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için il sınırları içinde huzur ve güvenliği, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması için gereken karar ve tedbirleri alır. Keza valiler, vatandaşın huzurunu bozucu, halkın mal ve can emniyetini tehlikeye düşürücü eylemlerin vuku bulmaması için önleyici tedbirleri de alır."

Açıklamaya göre, Bolu'da, düğün, asker uğurlamaları ve sportif faaliyetler ve benzeri şekilde oluşturulan konvoylar 20 Aralık tarihinden itibaren il genelinde valilikçe yasaklandı. Vatandaşların düğün ile ilgili ihtiyaçlarının (kuaför, gelin alma) karşılanması amacıyla konvoy şeklinde olmadan 5 aracı geçmemek ve 2918 sayılı Trafik Kanunu'nda belirtilen araç takip mesafesinde seyretmelerine izin verildi.

İkinci maddede belirtilen sayıdaki araç içinde bulunanların, trafik kurallarına uymaları, yolu kullanan diğer sürücü ve yayaları taciz edip tehlikeye atmamaları, araç camlarından sarkmamaları, yüksek sesle tezahürat yapmamaları, klakson çalmamaları, ateşli silah ve patlayıcı madde ve buna benzer madde kullanmamaları gerekmekte.

Ayrıca, asker sevk dönemlerinde kolluk güçlerince otogarlarda gerekli önlem alınacak, asker adaylarının çoğunlukla seyahat edeceği otobüslerin güzergahı önceden öğrenilecek ve asker uğurlamak amacıyla otogar çıkış yolları ile otobüslerin il içerisindeki güzergahında oluşturulmak istenen konvoyların oluşmaması için, uğurlayıcılar ikaz ve ikna edilecek, aksine davranış halinde dağılmaları sağlanacak.
Yasaklama kararına uymayanlar hakkında, fiilleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi delaletiyle, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine göre cezai işlem uygulanacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Her kişi asker olamaz - 4 yıl önce
Birayla peygamber Ocağı'na mı gidilir nebim bizde gittik adam gibi sanki vatan kırmaya gidiyorlar ayıp yav o zaten belli bi kesim var onlardan genç olsa nolur asker olsa nolur şimdi sözlerimi çarpıtmayın adam evladına vatan evladına laf zaten yok öbürlernide Allah ıslah etsin
Avatar
genç - 4 yıl önce @ERGEN
bakan için olan konvoy eğer şımarıyorsa ozaman konuş kardeş gecenin bi yarısı egzos açmanın arabayı bağırtmanın ne alemi var...
Avatar
her şeye kıllanan adam - 4 yıl önce
böyle davranan hakkında yasal işlem yapacaksın bak bakalım bir daha yapabiliyorlarmı
Avatar
YASAKLANMALI - 4 yıl önce
bolu valisini tebrik ederken,nevşehir valiliğnden de hatta tüm türkiye'de ayni uygulamayi bakliyoruz.peygamber ocağına edepsizlik yapılarak gidilmez.bu konuyu gündeme taşıdığınız için size de teşekkür ederim.
Avatar
ERGEN - 4 yıl önce
bakan geldi diye yüzlerce araba konvoy oluyorsa asker için buda normal
Avatar
yorgun - 4 yıl önce
allah aşkına şu yetkililer bir an önce modifiye araçların trafikte aşırı gürültü ile dolaşmalarını önlesin. trafik bunlara göz yumdukça abartıyorlar. hastası olan, uykusu olan, bebeği olan insanlar var. bunlara hiç saygı yok. o zaman bunları yapanlara yüksek cezalar kesilirse canları yanar. araçlarının mototr seslerini bile duyurmazlar artık. trafik polisi ve jandarma trafik bu konuda yetkisiz galiba. sayın valimiz, jandarma komutanımız ve emniyet müdürümüzü bu konuda göreve ve mağdur olan halkı korumaya davet ediyoruz. bu ülkede kanunlara uymayanlar çok rahat yaşıyor.
Avatar
on ağustos - 4 yıl önce @genç
seçim akşamı neyidi o memleket yanıyor du sanki