banner461
banner195

Nevşehir'de Aspir Yaygınlaştırılacak

Nevşehir'de ASPİR Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması İçin Çalışmalar Başladı.

Nevşehir'de Aspir Yaygınlaştırılacak
10 Mart 2015 Salı 23:59

banner143
banner134
 Nevşehir'de ASPİR Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması İçin Çalışmalar Başladı.

Nevşehir 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

"İlimizde Aspir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını sağlamak ve nadas alanlarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılma amacıyla İl Özel İdare Kaynaklı Aspir Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması için çalışma başlatılmıştır.

 

Söz konusu proje çerçevesinde, İl Müdürlüğümüz tarafından Merkez Tarım Kredi Kooperatifi'nden 6.000 Kg. tohum teslim alınarak proje uygulanacak çiftçilere dağıtılmıştır. İlimize bağlı Kozaklı, Hacıbektaş, Acıgöl ve Avanos İlçeleri olmak üzere 1200 dekar alanda ekimi gerçekleştirilecek olan aspirin yaygınlaştırılmasıyla ürün çeşitliliği de artmış olacaktır. Aspir İlimizde kıraç alanlara da ekilebilmektedir. Hububat ekim alanlarında münavebeye girmesi nedeniyle de ilimiz için bir avantaj olmaktadır.

 

Aspir yetiştiriciliğinin ilimizde yaygınlaştırılmasıyla üretilen sofralık yağın yüksek kalitede oluşundan dolayı ülkemizin yağ açığının kapatılmasına da katkıda bulunulmuş olacaktır" dedi.​​​
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
aspir ne ki ne işe yarar - 3 yıl önce
aspir ne ki ne işe yarar acaba bi açıklama lütfen
Avatar
çiftçi - 3 yıl önce
aspirde yurt içi sertifikalı tohum üretim desteği olarak kilogram başına 50 kuruş ve fark ödemesi desteği olarak 45 kuruş verilecek. kıraç alanlarda yetişebilen aspirde toprak analizi desteği olarak dekara 2,5 lira, mazot desteği olarak 7 lira, gübre desteği olarak 7 lira ve sertifikalı tohum desteği olarak 4 lira ödenecek.

böylece toplamda maliyetin yüzde 75'ini karşılayacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak.

üstelik devletin alım garantisi var.yeterli oldu mu