banner461
banner195

Nevşehir’de Organ Bağışı Paneli Düzenlendi‏

Nevşehir’de 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası sebebi ile panel gerçekleştirildi.

Nevşehir’de Organ Bağışı Paneli Düzenlendi‏
04 Kasım 2015 Çarşamba 12:48

banner143
Nevşehirde Organ Bağışı Paneli Düzenlendi‏
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliğine bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü organ bağışı konusunda farkındalığımızı artırmak ve organ bağışına dinimizin bakış açısını anlamak için “Organ Bağışı Hakkında İslam Ne Diyor?”konulu bir Panel düzenledi.

Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen panele, Nevşehir Milletvekilleri Mustafa AÇIKGÖZ ve Ebubekir GİZLİGİDER, İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim ÜNLÜBAY, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut AYDIN, KHB Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammed ÇÖMÇE, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (HBVÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar DURMUŞ, sağlık çalışanları, vatandaşlar, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Sunuculuğunu Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay KARAKUŞ TAŞKIN’ın yaptığı panele konuşmacı olarak, HBVÜ İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. M.Rahmi TELKENAROĞLU ile Nevşehir Devlet Hastanesi, Yoğun Bakım Ünitesinden Organ ve Doku Nakli Birimi, Beyin Ölümü Tespit Kurulu Sorumlusu Uzm. Dr. Mehmet Akif YAZAR katıldı.

Panelde ilk sözü alan Uzm. Dr. Mehmet Akif YAZAR, Organ bağışı ne demektir?,  Kimler organ bağışlayabilir?, Beyin Ölümü ne denmektir?, Organ bağışı nasıl yapılır? Kadavradan organ alımı nasıl olur? Nakil hangi kurallara göre yapılıyor?, Organ bağışında Dünyada ve Türkiye’de durum nedir?,  konularında bilgiler verirken, Nevşehir’de organ bağışçısı sayısının 573 olduğunu söyledi. Devlet Hastanesinde son 4 yılda 19 “beyin ölümü” vakasından 9’unun organlarını bağışladığını belirterek,  bununda %50’lik bir oranla Türkiye genelinde ki %22’lik orandan yüksek olduğunu vurguladı.

Panelin diğer konuşmacısı Doç. Dr. M.Rahmi TELKENAROĞLU ise Organ bağışına dinimizin bakış açısını anlattı. Organ bağışının İslam dinine göre bir sakıncasının olmadığını belirten Telkenaroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 06.03.1980 tarihli kararı ile organ bağışı ve naklinin caiz olduğunun açıklandığını söyledi.

Programda ayrıca, Milletvekili Mustafa AÇIKGÖZ, geçtiğimiz günlerde motosiklet kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa ARIDIR’ın organlarını bağışlayarak 7 kişiye hayat veren Arıdır ailesine teşekkür plaketi takdim ederken, organ bağışının İslam Dinine göre hiçbir sakıncasının olmadığını belirterek Dini, İlmi, Tıbbi ve Hukuki şartlar yerine geldikten sonra bizim organlarımızı bağışlamamız candan cana giden en büyük sadakadır." diye konuştu.

Program sonunda panel konuşmacıları Doç. Dr. M.Rahmi TELKENAROĞLU ve Uzm. Dr. Mehmet Akif YAZAR’a KHB Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammed ÇÖMÇE tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.