banner461
banner195

Nevşehir'de Ses Duvarını Aşan Uçak Panik Yarattı

5 Aralık Perşembe günü saat 12.10 dolaylarında F 16 savaş uçağının ses Duvarını aşması sonucu meydana gelen patlama Nevşehir'de panik yarattı.

06 Aralık 2013 Cuma 11:35

banner143
banner134

 5 Aralık Perşembe günü saat 12.10 dolaylarında F 16 savaş uçağının ses Duvarını aşması sonucu meydana gelen patlama Nevşehir'de panik yarattı

Konya'da Eğitim Tatbikatı yapan F 16 Savaş Uçaklarının Nevşehir üzerinde alçak irtifada  Ses Duvarını aşması sonucu meydana gelen Sonik patlama  korku yarattı. Nevşehir genelinde yapılan araştırmalar sonucundada patlamayla  ilgili her hangi bir zarar meydana gelmediği öğrenildi.

SONİK PATLAMA NEDİR;

Ses hızını aşan bir hızda giden uçağın oluşturduğu patlamalı gürültü

Nevşehir'de bugün saat 12.10 sıralarında tüm şehir merkezinde sırrı hala çözülemeyen oldukça şiddetli bir patlama sesi duyuldu. Patlamayla ilgili olarak resmi ağızlardan bir açıklama gelmeyişi birçok iddiayı da gündeme getirdi. Doğalgaz patladı, uçak ya da helikopter düştü, Göktaşı düştü, taş ocaklarında dinamit patladı, bir F16 uçağı alçak uçuş yaptığı için havada oluşan basınç patlama sesi olarak bulunduğumuz bölgeye yansıdı, belediye ekipleri yüksek gerilim zemin kablosuna kepçe ile takılınca su ve elektriğin birleşmesinden büyük bir patlama oldu gibi pek çok iddia ortaya atıldı. Nevşehir'i daha çok Sanayi bölgesinden olmak üzere deprem olmuşçasına sallayan patlanın nedeni halen açıklanmazken 20 Temmuz İlköğretim Okulu'nda eğitim gören öğrenciler ise havadan ışık saçan bir cismin düştüğünü gördüklerini söylediler.

Ancak olay hakkında iki iddia üzerinde daha çok duruluyor. Bunlardan birincisi o saatlerde Nevşehir üzerinden geçen F16 uçağından bomba düşmesi. İkincisi ise göktaşı düştüğüne dair söylentiler.

Geçtiğimiz Temmuz ayında benzer bir patlama sesi de Adapazarı'nda duyulmuş, önceleri nedeni anlaşılamayan patlamaya "Sakarya üzerinde tatbikat yapan jetler ses duvarını aşınca ilimizin her yerinden hissedilen patlama oldu" resmi açıklaması yapılmıştı. 


Nevşehir'de de patlama sesinin duyulduğu saatlerde şehir üzerinden bir F16 uçağının geçmesi ve alçak uçması bu patlama sesinin (Sonic Boom)oluşma nedeni olarak değerlendirilebilir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kapadokyalı - 5 yıl önce
ne ses duvarı be kime anlatıyosunuz ses duvarı sadece ucağın olduğu o an zaten pilot okadar aptal deyil bu olay 2000 evlerden sanayi ye kadar hissedildi evler in camları titredi bu olayın gercek yüzünü fib haberin arastırıp habervermesini bekliyoruz
Avatar
kapadokyalı - 5 yıl önce
video yu izlemeden kimse yorum yazmasın görüyosunuz ses hızı hiç alakası yok ses hızı sadece 3 5 saniye sürer ve kısa mesafede etkili olur depremsi bi etki yaratmaz sayın fib haber yetkilileri bu olayı arastırın bence ucaktan bomba dustu yada göktası tüm nevsehir sallandı ses hızını asan bi jet tüm nevsehiri etkilemez sadece olduğu yerleri etkilese evlerin camları kırılır...!!!!
Avatar
hıı - 5 yıl önce
kedidir kedi
Avatar
ALİ - 5 yıl önce
haarp denen bi̇r si̇lah var youtube dan arştirirsaniz i̇yi̇ olur patlamayla bi̇rli̇kte sarsinti yapiyor
Avatar
mustafa bilgin - 5 yıl önce
biliyorduk ama kimseye inandıramadık .......
Avatar
Muhsin - 5 yıl önce
ne uçağı yahu, hasan paşa filminin üçüncü bölüm fragmanıydı.
Avatar
yorum50 - 5 yıl önce
eminmisiniz ?
Avatar
emre güler - 5 yıl önce
bu kadar olsa her yayızmazki ta nigde duymuş