banner461
banner195

Nevşehir'de Tarih Göz Göre Göre Yağmalanıyor

Nevşehir'de Tarih Göz Göre Göre Yağmalanıyor ve ne üzücü ki Kimsenin ise gıkı çıkmıyor...Koskoca bir tarihe medeniyletlere ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu topraklar Nevşehir Kapadokya üzerinde adeta büyük bir ihanet yaşanıyor.İşte bunun en bariz göstergesi...

Nevşehir'de Tarih Göz Göre Göre Yağmalanıyor
18 Temmuz 2013 Perşembe 17:54

banner143
Nevşehir'de Tarih Göz Göre Göre Yağmalanıyor
İlgili Galeriye Git
banner134

Avanos Bayramhacılı Baraj Gölü çevresinde çeşitli tarihi medeniyetlere ait tarihi eserlerden su altında kalması muhtemel olanlar baraj yapım çalışmaları sürerken yapılan kazı çalışmaları ile kurtarılmıştı. Ancak o zaman tespit edilemeyen bazı eserler ise dalgaların kıyıyı aşındırması ve toprak örtüsünü kaldırması ile gün yüzüne çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Roma döneminden kaldığı söylenen böyle bir mezarlık Avanoslu Mustafa Sarıyürek tarafından bulundu.

 
Sarıyürek balık tutmak için gittiği baraj gölü kıyısında dalgaların toprağı aşındırması ile bir mezarlığın ortaya çıktığını gördü. Zaman kaybetmeden yetkililere haber veren Sarıyürek önlem alınarak tarihi mezarlığın talan edilmesinin önüne geçilmesini istedi. Sarıyürek'in iddiasına göre ilk anda ilgili gibi görünen yetkililer yüzlerce mezarın bulunduğu alanda hiçbir önlem almadı. Mezarlık o günden bugüne definecilerin uğrak yeri haline geldi. Sarıyürek birkaç gün arayla gittiği mezarlık alanında her defasında birkaç mezarın daha açılarak adeta yağmalandığını buna karşın yetkililerden ses soluk çıkmadığını belirtiyor.

Mezarlığın büyük bir ihtimalle burada kurulan bir uygarlığa ait olduğunu belirten Sarıyürek yetkililerin acil önlem almaması halinde ise yakında açılmamış mezar kalmayacağını söyleyerek ilgililerden en kısa zamanda mezarlığı koruma altına almalarını beklediğini söyledi.


Kaynak:Avanos Gazetesi

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.