banner461
banner195

Nevşehir'den Çalınan tarihî Kâbe örtüsü Londra’'da çıkmıştı

Tarihi ve manevi ibadetgahımız Allahın evi olarakta bilinen Nevşehir deki camiilerimiz de yaşanılan hırsızlık olayları son zamanlarda artık adeta deyim yerinde ise yağmalamaya kadar gelindi.

Nevşehir'den Çalınan tarihî Kâbe örtüsü Londra’'da çıkmıştı
24 Ekim 2013 Perşembe 19:35

banner143
banner134

Kurşunlu camiideki tabletlerden tarihi camiideki musluklara kabeden getirilen örtülerden şamdanlara, yine bir başka tarihi Kaya camiinin çatısındaki kubbe bakırlarından,tarihi camiinin içerisndeki halı,kilim,kalorifer petekleri,şamdan gibi bir çok eşyalarına kadar yaşanıan hırsızlık olaylarına bu defa ikinci kez yine tarihi Orta Bekdik camiide yaşanılan hırsızlık olayı eklendi.

Nevşehir in Tarihi Kurşunlu Camiiden 2004 yılında çalınan 2 tarihi Kâbe örtüsü Londra’da bulunmuştu.
Vakıflar Genel Müdürlüğü, örtülerin bulunması için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara fotoğraflı duyuru yapmıştı. Londra’da Francesca Galloway isimli bir antikacı, kendisine satılan örtülerin Nevşehir’deki camiden çalınan örtüler olduğunu fark etti. Galloway, Topkapı Müzesi Müdürlüğü ile irtibata geçerek örtülerin kendisine satıldığını anlattı. Topkapı Müzesi Müdürlüğü, durumu Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. Londra’daki Türkiye Büyükelçiliği ile temasa geçilerek tarihi Kâbe örtüleri duyarlı antikacıdan teslim alındı. Eserler Türkiye Büyükelçiliği kuryeleriyle Ankara’ya getirilmişti.
1726-1727 yıllarında Mimarbaşı Mehmet ağa ve kalfası Serkis'e inşa ettirilen Cami ye Damat İbrahim Paşanın Hac dönüşü hediye ettiği tahmin edilen atlas örtüler yasa dışı yollarla götürülen ülkelerden 2004 yılında alınmıştı.Şuan Londra dan getirilen Nevşehir Kurşunlu Camiiden çalınan bu bahse konu 2 adet tarihi kabe örtüleri şuan bir çok eser gibi  Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde korunmaya alınarak burada sergileniyor.

Nevşehir'e Getirilmesi istenmişti ama...

Gelin bu talihsiz hırsızlık olayını o yıllara yani bundan tam 9 yıl öncesine gidelim ve tekrar hatırlıyalım:Yıl: 2004
Damat İbrahim Paşa tarafından Nevşehir Kurşunlu Camii’ne hediye edilen el yapımı örtüler gümüş işlemeleri ve kenarlarındaki Ayet-ül Kürsi işlemesi ile dikkat çekiyor. Camiyi koruyan herhangi bir bekçinin olmadığını kaydeden Kurşunlu Camii İmamı Naci Demir, örtülerin, muhafaza edildiği cam panoların kırılması suretiyle çalındığını söyledi. Nevşehir Müftüsü Yaşar Yaprak, Türkiye’ye getirilen örtülerin Kurşunlu Camii’ne iadesini istedi.

Aşağıdaki resimde 2003 yılında çalınarak 2004 yıında Londra da bulunarak teslim alınan Nevşehir Camii Kebir Kurşunlu Camii Kabe Örtüsünü görüyorsunuz;

Nevşehir Camii Kebir Kurşunlu Camii’nden 2003 yılı haziran ayında çalınan örtü, 24.02.2004 tarihinde Genel Müdürlüğümüze getirilmiştir.

FİB Haber Merkezi olarak Son zamanlarda artık pes dedirtecek türden ibadethanlere kadar yaşanılan bu tür hırsızlık olaylarına bir an önce çözüm getirilmesini diliyoruz.Müftülüğümüz başta olmak üzere Belediye Valilik tüm yetkilileri göreve davet ediyor Tarihi ve dini kültür değerlerimizin azami ölçüde korunmasını diliyoruz.

Bu Hırsızın hiçmi suçu yok...

Hiçbir Allah korkusu olmayan gözleri dönmüş bu cahil ve dengesiz şahısları Allah islah etsin.Ve biran önce akılları başına gelerek bu hatalarında dönüp geri teslim etmelerini diliyoruz.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yasemin - 4 yıl önce
Nevşehir de hiç görülmedik şekilde hırsızlık vakaları vardır bunu yapanları da belli fakat cezası yok ki emniyet ne yapsın. evlerimize bitti erzak odalarımız bağ evlerimizdeki çürük çarık şeyler bile çalınıyor ki camiler deki değerli eşyaları durdururlar mı devletin caydırıcı cezaları olmalı hırsızlıkla ilgili Nevşehir halkı olarak bıktık bu artan hırsızlık olaylarından
Avatar
Ahmet YILMAZ - 4 yıl önce
yav kardeşim adam kepezin oraya passat nan kürek çalmaya gidiyor.şehrin göbeğindeki 300 yıllık kabe örtüsünü bırakır mı? gerekli önlemi almayan diyanet de suçlu. müftü beey uyuyomusun?