banner461
banner195

Nevşehirli Vatandaşlar Dilenci İstemiyor

Nevşehir de son aylarda dilenci sayısında artış yaşanıyor.

Nevşehirli Vatandaşlar Dilenci İstemiyor
01 Ağustos 2015 Cumartesi 16:50

banner143
banner134
Nevşehir de son aylarda dilenci sayısında artış yaşanıyor.

Özellikle kent merkezi dışında kendilerine ait araçlarda ve çadırlarda konaklayan dilenciler, öğlen saatlerinde ve akşam üzeri cadde ve sokaklara çıkarak dileniyorlar.

Yanlarında bulunan küçük çocukları işlerine alet eden dilenciler duygu sömürüsü yaparak vatandaşların zaafından yararlanıyor. Esnaf ve vatandaşlar bu duruma tepki göstererek: “ Her gün aynı insanlar gelerek para istiyor. Müşterilerimizi rahatsız ediyorlar. Biran önce bu durama bir çözüm bulunmalı. Çünkü dilencilerin Nevşehir'imizi istila etmesi yakın” dediler.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’da artış gösteren dilencilik olaylarını Valilik olarak yasaklamıştı. Vali Balkanoğlu; "Dilencilik suretiyle yardım isteyenlere Ordu’da geçit vermeyeceğiz. Kanunda zaten bu yasak, genelgemiz olacak" demişti.

Vatandaşlar şimdi aynı uygulamayı Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan'dan da bekliyor. Vatandaşlar, Ordu örneğini göstererek, “böyle önlemler alınabiliyorsa, dilenmek yasaksa, Nevşehir’de uygulansın” ifadelerini kullandılar. İl merkezinde cami önlerinde, iş hanlarında, Nevşehir'in işlek caddeleri ve ara sokakları mesken tutan dilenciler, cadde ve sokaklarda bulunan iş yerlerini tek tek dolaşarak duygu sömürüsü yapıyor. Para almayan dilenciler, bazen müşterilerin yanında esnaflarla kavgaya ettikleri de oluyor" dedi.

Nevşehirli Esnaflar ise: “İş yerlerimizde müşterilerimizi de rahatsız ediyorlar. Kapıdan kovuyoruz. Adeta pencereden giriyorlar. Yanlarına aldıkları küçük çocukları da istismar ediyorlar. Müşterinin yanında kavga ediyoruz” diye tepki gösterdiler.

Nevşehir Zabıta Müdürlüğü ekipleri şikayetler üzerine her gün dilencilere göre operasyon düzenliyor. Cadde ve sokaklardan tek tek toplanan dilenciler, zabıta karakollarına getirilerek burada haklarında Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem yapılıyor. Daha sonra serbest kalan dilenciler, tekrar dilenmeye başlıyor. Zabıta ekiplerinin Nevşehir'de ortalama günde 10 tane dilenci topladıkları belirtildi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.