banner461

NÜKÇAM’dan ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) tarafından ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’ dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

banner503
NÜKÇAM’dan ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’
25 Kasım 2015 Çarşamba 17:37

banner143
banner134
 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) tarafından ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’  dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.


Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Prof. Dr. Filiz Kılıç Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş, Ürgüp Kaymakamı Alper Balcı, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. H. Abdullah Şengül ve Prof. Dr. İlyas Gökhan, NÜKÇAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman, kurum yetkilileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını NÜKÇAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman yaptı. Kahraman konuşmasında “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği; kadınların erkeklere göre ikinci planda görülmesine, ayrımcılığa maruz kalmalarına ve en önemlisi de şiddete uğramalarına neden olmaktadır. Kadınlarımız hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğrarken,  yaygın medya da bu taciz, tecavüz, şiddet haberlerini sıradan vakalar olarak sayfalarına taşıyor” diye konuştu.

Türkiye’de her yıl gerçekleştirilen kadın cinayetlerine ve kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerine de değinen Kahraman, “Ne yazık ki, medyaya yansıyan haberlere göre erkekler;  2015’in ilk 10 ayında 236 kadını öldürdü. 2014’te 281, 2013’te 214 kadını öldürdü ve 167 kadına tecavüz etti. Yine 2012'de 165 kadın öldürüldü ve 150 kadın tecavüze maruz kalırken,  2011'de ise 257 kadın öldürüldü.  Diğer taraftan 2013 verilerine göre dünya genelinde yaklaşık olarak 14 milyon kız çocuğu, 18 yaşın altında zorla evlendirilirken Türkiye’deki küçük çocukların evliliği ise yüzde 32 oranında. Türkiye Afrika kıtasından sonra erken yaşta evliliklere ilişkin dünyadaki sorunlu 3. ülke olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca Türkiye’de 2014 yılında 9 bin 718 kız çocuğu cinsel suçlara maruz kaldı” diye konuştu.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. H. Abdullah Şengül ve Vali Yardımcısı Vural Demirtaş’ın konuşmalarının ardından etkinlik; ‘Kadına Yönelik Şiddet: Farkındalık ve Önleme’ temalı panel, ‘Kadın’ temalı şiir dinletisi ve Sanat Kulübü öğrencilerinin müzik dinletisi ile devam etti.

Etkinlik Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar fakülteleri tarafından ‘Sanat ve Kadın’ konulu yerleştirme, performans, yağlıboya ve baskı resim alanındaki eserlerin-sunumların yer aldığı serginin açılışı ile son buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.