banner461
banner195

Ölümünün 25.Yılında Nevşehir Özal'ı Unutmadı

Bugün Merhum Özal'ın 25. Ölüm yıldönümü... Vefatının 25. yılında 8. Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal'ı rahmetle anıyoruz.

Ölümünün 25.Yılında Nevşehir Özal'ı Unutmadı
18 Nisan 2018 Çarşamba 14:25

banner143
banner134

“Türkiye’nin değişim ve dönüşümünde, kalkınmasında, dünyaya açılmasında büyük gayretler sarf eden merhum Turgut Özal, yaptığı reformlarla da demokrasi tarihimizde derin izler bırakmıştır.
 
Vizyonuyla, kişiliğiyle milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinen Merhum Özal’ın hizmetleri, inanıyorum ki, aziz milletimiz tarafından ebediyen hatırlanacaktır.
 
Bu düşüncelerle, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı, vefatının yıldönümünde rahmetle, saygıyla anıyoruz.”

Necmi Cantekin ( ANAP Eski Nevşehir İl Başkanı):
ANAP Eski Nevşehir İl Başkanı İş Adamı Necmi Cantekin FİB Haber Merkezimize yaptığı açıklamasında ; Birlikte çalışmış olmaktan dolayı onur duyduğum Değerli Genel Başkanım Başbakanım ve Cumhurbaşkanım Sayın Turgut Özal ı saygı dua ve özlemle anıyorum.
Cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz...
MEKANI CENNET OLSUN..

Yavuz Göncü ( ANAP Eski Nevşehir Merkez İlçe Başkanı):
Nevşehirli İş Adamı ve Eski Nevşehir ANAP Merkez İlçe Başkanı Yavuz Göncü FİB Haber Merkezine gönderdiği mesajında 8.Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal’ı Vefatının 25.Yılında özlem,sevgi,saygı ve rahmetle anıyorum.Mekanı cennet olsun dedi.

Yüksel Babaoğlu ( Eski Nevşehir Milletvekili Merhum Ali Babaoğlu'nun oğlu):
17 Nisan ölüm yıldönümünde hasret şükran vede özlemle anıyoruz seni büyük devlet adamı TURGUT ÖZAL ..bu millet kendine hizmet edeni unutmaz .Toprağın bol mekanın cennet olsun tonton amca ..Fikir vicdan teşebbüs hürriyeti ile çağdaş demokratik aydınlık bir geleceğe açtığın yol hep açık kalacaktır rahat uyu.


Vefatının 25.yılında 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ı rahmetle anıyoruz. Cumhurbaşkanım; Ülkemize ve Nevşehir'imize hizmetleriniz için Allah sizden razı olsun, mekanınız cennet olsun...


Aşağıdaki Fotoğraf: 
Mekanınız cennet olsun. İNŞALLAH. Yer NEVSEHIR yıl 1987
Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal 1993 Yılında Vefat Etti
Türkiye Cumhuriyetinin sekizinci cumhurbaşkanı olan Turgut Özal 17 Nisan 1993’te Ankara’da vefat etti. Ölümü ile ilgili olarak zaman zaman çeşitli iddialar gündeme gelmekte ve tartışılmaktadır. 12 Eylül 1980 darbesinin arkasından Anavatan Partisini kurmuş ve yapılan ilk seçimlerde tek başına iktidar olarak başbakan olmuştur. Başta ekonomi olmak üzere Türkiye’nin mevcut politikalarında köklü değişiklikler gerçekleştirmiştir. Özal'ın ANAP ile Nevşehir çalışma arkadaşları ise; Eski AK Parti Nevşehir Milletvekillerinden Abdulkadir Baş, İl Başkanı Necmi Cantekin, İlçe Başkanı Yavuz Göncü, Caner Köksal ...

TURGUT ÖZAL’IN HAYAT HİKAYESİ

1927 yılında Malatya'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD'ye gönderildi. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı'na atandı.

1961–1962 yıllarında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971–1973 yıllarında Dünya Bankası'nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

31 Ekim 1989'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 günü geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.

1954'te Semra Hanım'la evlenen Turgut Özal'ın üç çocuğu bulunuyordu.


Merhum Özal'ın Nevşehir ziyaretinden...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.