banner461
banner195

Önce Konferans, Sonra Anket

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile´´Nevşehir Kur´an Günleri-3´´ kapsamında şehrimize davet edilen Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı öğretim üyesi Temel İslami Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, İlahiyat fakültesi öğrencileri ve Kur’an gönüllüleriyle fakülte binasında söyleşi yaptı. Akşam da saat 20.00´da Kapadokya Kültür Merkezinde " Kur’an ve Tarihsellik " konulu konferans verdi. Programda katılımcılara değerlendirme anketi düzenlendi.

Önce Konferans, Sonra Anket
01 Mayıs 2015 Cuma 16:54

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile´´Nevşehir Kur´an Günleri-3´´ kapsamında şehrimize davet edilen Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı öğretim üyesi Temel İslami Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, İlahiyat fakültesi öğrencileri ve Kur’an gönüllüleriyle fakülte binasında söyleşi yaptı. Akşam da saat 20.00´da Kapadokya Kültür Merkezinde " Kur’an ve Tarihsellik " konulu konferans verdi. Programda katılımcılara değerlendirme anketi düzenlendi.

Kur’an’ı daha nesnel ve samimi olarak anlamanın yolunun siretten/sünnetten geçtiğini söyledi. Kur’an’ın Hz. Peygamber’i takip etiğinin altını çizdi. Yani olaylar oluyor, sorular soruluyor onun üzerine yönlendirici, eğitici, yol gösterici ayetler iniyor. Bu konuda İslam âlimlerinin görüşlerini çeşitli tefsir ve fıkıh kaynaklarından vererek değerlendirdi. Kur’an’ı anlamak için vahyin nazil olduğu döneme gidilmesi ve derslerin oradan hareketle çıkarılması gerektiğini vurguladı. İyi bir Müslüman olmak için çok tefsir okumanın gerekli olmadığının altını çizerken asıl olanın öğrendiklerimizi yaşamaktan geçtiğini belirtti.

Sonuç olarak Kur’an’ın iyi anlaşılması için sahabenin rivayetlerini, sünneti ve siyer-i nebinin birlikte okunması gerektiğini ifade etti.

Programda katılımcılara değerlendirme anketi düzenlendi. Program sonunda katılımcılara Kur’an’ın anlamıyla buluşmaları için“ Kısa Açıklamalı Meal’’ hediye edildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.