banner461
banner195

Patatesin kilosu 5 lirayı bulabilir!

Patatesin kilo fiyatı her geçen gün artıyor.Buda en çok Nevşehir deki patates üreticilerinin yüzünü güldürüyor.

Patatesin kilosu 5 lirayı bulabilir!
02 Ocak 2014 Perşembe 13:02

banner143
banner134

 Dar ve orta gelirlinin vazgeçilmez temel gıdası arasında yer alan patatesin kilo fiyatı her geçen gün artıyor. Üretim alanlarındaki darlık sebebiyle rekoltenin düştüğü patates fiyatlarının 5 liraya kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Geçen yıl para etmediği için tarlada kalan patates, bu yıl adeta 'altın' kadar değerli oldu. Halen Bursa Sebze ve Meyve Hali'nde kilosu 1,5 lira ile 2,6 liradan satılan liradan patatesin kilosu pazar ve market tezgahlarında 3 -3,5 liradan satılıyor. Özellikle Niğde ve Nevşehir tarafında sulamadan kaynaklanan sebeplerle üretimin düştüğünü belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman'a göre, patatesin kilo fiyatı artacak talebe göre 5 lirayı bulabilir.
Sektörde fiyatların arz, talep oranına göre şekillendiğini anlatan Çakman, "Depolardaki patatesi tüketiyoruz. Üretim alanları daralınca talep de arttı ve fiyatlar yükseldi. Nisan ayında yeni mahsül patatesin çıkmasına kadar fiyatlarda düşme olmaz. Patates in kilo fiyatı artacak talebe paralel olarak 5 lirayı bulabilir. İzmir'deki patates hasadıyla piyasalar biraz rahatlamıştı, ancak şimdilerde üretim olmadığı için sadece depolardaki patatesleri tüketiyoruz. Yeni mahsül çıkıncaya kadar fiyatların artacağını söyleyebiliriz." dedi.
CİHAN

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Mehmet - 4 yıl önce
çok ta önemli değil 5 tl ye patates yiyeceğime gider et alır, et yerim. patates 5 tl olursa üretici kaybeder. çünkü o fiyata kimse almaz.
Avatar
eskiliii - 4 yıl önce
sanki hint okyanusunun dibinde yetişiyo patetes 5 lira olurmuş.bizde tüketmeyiz..isterse 15 lira olsun..
Avatar
gecen yıl - 4 yıl önce
gecen yıllarda 5 krs tu cöpe doktu ciftci bu senede para etsın bakalım patates para eder herkez cifci olmak ister para etmez herkez memur olmak ister bu işler böyle 2 yıl rezil etti patates ciftciyi bu yılda para kazansın cifci diyecem ama cifcide patetes kalmadı hep sirketlerde gene sirketin işine yaradı kısacası