banner461
banner195

Projeye 6 bin 931 Öğrenci Katıldı

Etkileşimli Teknoloji Yoluyla Fiziksel Aktivitenin Yaygınlaştırılarak Bütünsel Gelişimin Sağlanması projesine ilimizden 6 bin 931 öğrenci katıldı.

Projeye 6 bin 931 Öğrenci Katıldı
01 Mart 2016 Salı 13:15

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Etkileşimli Teknoloji Yoluyla Fiziksel Aktivitenin Yaygınlaştırılarak Bütünsel Gelişimin Sağlanması projesine ilimizden 6 bin 931 öğrenci katıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilen “Etkileşimli Teknoloji Yoluyla Fiziksel Aktivitenin Yaygınlaştırılarak Bütünsel Gelişimin Sağlanması” konulu proje Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Saçlı Uzunöz tarafından yürütülmekte.

Nevşehir ilinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında 20 Temmuz İlkokulu ve Derinkuyu Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ile uygulamaya geçirilen Etkileşimli Teknoloji Yoluyla Fiziksel Aktivitenin Yaygınlaştırılarak 21.Yüzyıl Becerilerinin Kazandırılması konulu proje ile uluslararası boyutta Litvanya, Sırbistan, Polonya, Güney Afrika, Romanya, Türkiye ve Hırvatistan’da ilk ve ortaokul düzeyinde toplam 2863 (1404 erkek, 1459 kız) çocuğa ulaşıldı.

Dört ay boyunca hafta içi her gün, günde bir kez, 3-5 dakikalık online “beyin molası” egzersizleriyle yapılan eğitim sonucunda çocukların fiziksel aktiviteye yönelik tutumları, inançları, öz-yeterlikleri, öz-güvenleri ve motivasyonlarında anlamlı düzeyde gelişim olduğu, derse olan ilginin ve katılımın arttığı, devamsızlık sorununun en az düzeye indiği ve akademik başarıda artış olduğu ortaya konuldu.  

Nevşehir’de 2015-2016 eğitim öğretim döneminde merkez ve ilçeler dahil olmak üzere 83 (47 ilkokul, 36 ortaokul) okulda yürütülen çalışmaya toplam 289 öğretmen, 289 müdür, 344 sınıf ve 6931 öğrenci (4140 ilkokul, 2791 ortaokul) katıldı.

Araştırma bulgularına göre, uygulamanın en etkili ve verimli şekilde 3-4. ve 5-6. sınıflarda yürütüldüğü belirtildi.

Yapılan “beyin molası” uygulamaları sayesinde; kan dolaşımındaki artışa bağlı dikkat toplama, hareketlilik, canlılık, öğrenmeye açık hale gelme, eğlenerek öğrenme, rahatlama, dersteki sıkılganlıktan kurtulma, derse istekli olma ve aktif olarak katılma, devamsızlık yapmama gibi olumlu etkilerin ortaya çıktığı ifade edildi.

Bununla birlikte, yapılan “beyin molası” uygulamaları sonucunda, özellikle de çocukların akademik başarı düzeylerinin olumlu yönde etkilendiği, beden kitle indekslerinin kontrol altında tutulduğu, iletişim, işbirliği, problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık gibi 21. yüzyıl becerilerinin kazanıldığı, çocuklarda hareket kültürünün geliştirildiği, fiziksel, sosyal, duygusal gelişimin yanı sıra özellikle bilişsel gelişimin teşvik edildiği ortaya konuldu. 

Projenin bundan sonraki aşamasında ise, öğretmenlerle yapılacak çalıştayların ardından, kültürel unsurlarımızı yansıtan fiziksel aktivite içerikli “beyin molası” videoları geliştirilecek ve eğitim sürecinde uygulamaya dâhil edilecek.

Bu yolla, bir yandan obezite ile mücadele ederken, diğer yandan çocuklarda kültürel unsurlarımıza ilişkin farkındalık yaratılarak çok yönlü gelişim sağlanması öngörülmekte. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.