banner461
banner195

Rektör Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Törenine Katıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Törenine katıldı.

Rektör Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Törenine Katıldı
05 Aralık 2014 Cuma 16:27

banner143
banner134

 Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Törenine Katıldı
05/12/2014

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Törenine katıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın da aralarında bulunduğu sanatçılar, yazar ve akademisyenler ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin verildiği törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül almaya hak kazanan sanatçı, bilim insanları ve kurumları tebrik ederek teşekkürlerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülleri’ni kime verelim diye bir çalışma yaptığımızda gerçekten bereket fışkıran bir liste çıktı. Bu ödüle lâyık olabilecek birbirinden değerli çok sayıda eser ve hizmet sahibinin olduğunu gördük. Bundan dolayı da Allah’a hamd ettik. Allah’a hamdolsun, bu topraklar, yüzyıllar boyunca olduğu gibi bugün de âlimler, sanatçılar, çok değerli münevverler yetiştiriyor. Tohum toprağa öyle bir samimiyet, hasbilik ve öyle bir dua ile atılmış ki, toprağın üzerinde fırtınalar da, sel de, kuraklık da olsa, o tohum canlı kalmaya, uygun ortam bulduğunda filizlenmeye devam ediyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine ödüllerini tevdi edecekleri sanatçıları, bilim insanlarını ve kurumları tek tek tebrik ederek katılım gösteren herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yapılan 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Türk Sinemasının 100. Yılı dolayısıyla Türk sinemasına yaptığı katkılar nedeniyle sinema alanında Hülya Koçyiğit'e, Uzun sanat hayatı boyunca Klasik Türk Müziği ve Tasavvuf Müziğine yaptığı katkılar nedeniyle müzik alanında Niyazi Sayın'a, Türk edebiyatına ve gelişmesine yaptığı önemli katkılar nedeniyle edebiyat alanında Alev Alatlı'ya, Abdülhamit Dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına dair çalışmaları nedeniyle tarih alanında Prof. Dr. Engin Akarlı'ya ve İslam Dünyasında hazırlanan ilk ve en kapsamlı İslam ilimleri ansiklopedisi olması ve Türkiye’de ilim dünyasına sunduğu başarılı çalışmalar nedeniyle kurum kategorisinde Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi adına Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez'e ödül ve beratları takdim edildi.

Neyzen Ahmet Şahin'in solistliğini yaptığı "Dinle Neyden" musiki topluluğu tarafından icra edilen müzik dinletisinin ardından önceki yıllarda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü alanlarla ilgili kısa filmlerin yanı sıra bu yıl ödül kazananlar için de hazırlanan biyografik kısa filmler gösterildi.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından davetliler onuruna verilen resepsiyona geçildi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Hadi - 4 yıl önce
demekki neymiş el elden üstünmüş (!!!!!!!!!!!!!!!!)
Avatar
kim - 4 yıl önce
drektör hanım tam bir devlet kadını, karakterli ,dürüst, çok çalışkan , hasan ünver ortalığı ayağa kaldırdı ben davetliyim diye rektör hanım siyasi nezaket çerçvesinde hareket ediyor, nevşehirin gururu, onuru yüz akı bir bayan not: bir talebim oldu yapmadı ama ben kızmadım bu hanımefendi doğrusunu yapar