banner461
banner195

Restorasyon Çalışmaları Ne Zaman Başlayacak?

ülşehir bağlı Gümüşkent kasabasında erken Cumhuriyet döneminin en önemli yapılarından biri olan Cumhuriyet evinde, bakım ve onarım çalışmaların bir an önce başlatılması isteniyor.

 Restorasyon Çalışmaları Ne Zaman Başlayacak?
23 Haziran 2014 Pazartesi 20:35

banner143
banner134

 Restorasyon Çalışmaları Ne Zaman Başlayacak?

NEVŞEHİR(MHA) Gülşehir bağlı Gümüşkent kasabasında erken Cumhuriyet döneminin en önemli yapılarından biri olan Cumhuriyet evinde, bakım ve onarım çalışmaların bir an önce başlatılması isteniyor.

Gümüşkent kasabasında 1927 yılında yapıldığı ifade edilen Cumhuriyet dönemi eserleri arasında ayakta kalmayı başarabilmiş en önemli eser olarak göze çarpan Cumhuriyet Evinin duvar resimlerinin oldukça dikkat çekici olduğu belirtiliyor.

Özellikle Sultan Ahmet Camiinin çok güzel bir şekilde duvara dizayn edildiği bölümün Cumhuriyet Evinin en önemli tarihi değerlerinden biri olduğunu ifade edilirken, geçtiğimiz aylarda başlatılması planlanan restorasyon çalışmalarının henüz başlamamış olması dikkatleri çekiyor.

Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa kasabasında bulunan Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Mimari Restorasyon bölümü öğrencilerinin tarihi yapının dış yüzeyinin onarımına yönelik yaptıkları girişimden olumlu sonuçlar sağlandığı gözlenmişti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
gumuskent - 4 yıl önce
ah gumuskentim ahhh... nevsehirin en gözde kasabasıydın
Avatar
salanda - 4 yıl önce
nerde eski koyumuz içmecemiz hepsi virane...