banner461
banner195

SMS almayı nasıl engelleyebiliriz

Her gün istemediğimiz onlarca SMS alıyoruz. İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var...

SMS almayı nasıl engelleyebiliriz
03 Kasım 2014 Pazartesi 16:23

banner143
banner134

 Hepimizin artık ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları kısa mesaj (SMS) yoluyla pazarlama yapanların da gözde aracı oldu. Telefon numaramızı nereden ve nasıl bulduklarını bilmediğimiz pek çok firma bizi her gün SMS yağmuruna tutuyor. SMS yoluyla ciddi dolandırıcılık vakaları da yaşanıyor.

Zaten boyutları büyüyen bu uygulamalara Türkiye’de ceza verilmesi de gündemde. Kullanıcılara önceden izinleri alınmaksızın kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarını kullanarak doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli ileti gönderenlere 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar ağır para cezası verilmesi gündemde. Son dönemde artan istek dışı SMS sayısı gözleri engelleme yöntemlerine çevirdi. Cezaları beklemenin dışında, istenmeyen SMS’leri engellemek için sizin de yapabilecekleriniz var.

Operatörünüze başvurun

- Operatörünüzle irtibata geçin: E-posta sağlayıcılarının istek dışı mail (spam) filtreleri olduğu gibi cep telefonu operatörlerin de SMS mesajları için spam filtresi var. İstemediğiniz bir mesaj aldığınızda en iyi yol, operatörünüze başvurarark spam mesajı gönderen hakkında bilgi vermeniz. Böylece operatörler filtrelerine bunu ekleyebilir. Operatörünüzü arayıp kendinize istek dışı hiç bir SMS gelmemesini de sağlayabilirsiniz. Ama bu kez havayollarından, bankanızdan gelmesini istediğiniz SMS’leri de engellemiş olursunuz.

- Sözleşmenizi iyi okuyun: Operatörlerle abonelik sözleşmelerinizde yer alan tercihlere dikkat edin. ‘İşletmeciden veya diğer firmalardan avantajlı servis ve tarifelerle ilgili kampanya duyuruları gelsin/gelmesin’ seçeneği bulunmakta olup bu doğrultuda sözleşme imzalarken mesaj alıp almama tercihinizi yapabilirsiniz.

- Mobil uygulamaları kullanın: Android, iOS ve Windows Phone uygulama mağazalarında spam SMS’i engelleyen uygulamalar var.
Listenizde olmayan insanlardan gelen SMS’leri bloklamanızı sağlayan onlarca uygulama sunuyorlar. Bu belkide spam’lerden kurtulmanın en doğrudan yolu. Android’deki, ‘Anti SMS Spam&Text Filter’ uygulaması bunlardan biri. Spam’leri blokluyor. Anahtar kelime, numara ve mesaja göre engelleme olanağı da sunuyor. Bunun gibi başka pek çok uygulama var. iOS platformunda ise ‘SMS Spam’, ‘Block Unwanted’ gibi ücretli ve ücretsiz uygulamaları bulunuyor.

Kesinlikle cevap yazmayın
İstemediğiniz kısa mesajlardan kurtulmak için şu ipuçlarını da kullanabilirsiniz.

- Asla cevaplamayın: İsteğiniz dışında gelen hiçbir kısa mesajı cevaplamayın. Cevaplarsanız telefon numaranızın aktif olduğunu tespit ederler. Bu tespit edilince de bilgileriniz başka firmalara satılabilir. Size ürün pazarlamak isteyenlerle doğrudan muhatap olmak zorunda kalırsınız.

- Numaranızı herkese vermeyin: Özellikle pazarlama firmalarının formlarını doldururken cep telefonunuzu vermemeye çalışın. Çünkü bilgilerinizi diğer firmalara da gönderebilirler. Kesinlikle gerekli olmadığı sürece cep telefonu numaranızı vermeyin. Bu önlem hiç değilse istemediğiniz SMS alma sayınızı azaltacaktır. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlar da dahil olmak üzere cep telefonunuzu online bir yerde yazmamaya özen gösterin.

- Gizlilik politikasına dikkat: İrtibatta olduğunuz firmaların gizlilik politikalarını gözden geçirin. Sizinle irtibat kurmak istedikleri için bazen bu tarz şeyleri en altlarda küçük kutularda size kabul ettiriyor olabilirler. Çok büyük vakalarda ise bilişim suçları polisine başvurabilirsiniz.

12 sinema kanalıyla 2.500 film izletecek
TTNET, TV platformu Tivibu ile HD yayınlarıyla beraber 12 yeni sinema kanalını kullanıcılarına sunduğunu açıkladı. Yapılan işbirliğiyle ‘Sinetivi’, ‘Sinetivi 2’, ‘Sinetivi Adrenalin’, ‘Sinetivi Adrenalin 2’, ‘Sinetivi Karnaval’, ‘Sinetivi Karnaval 2’ IPTV platformu Tivibu’da izleyicilerle buluşuyor.
Tivibu, yeni kanallarla toplam 24 sinema kanalı sayısına ulaşmış oldu. 2015 yılında Tivibu’daki tüm sinema kanallarında 2 bin 500 film yer alacak. Bunlardan 1000 tanesi ise Sinetivi kanallarında yayında olacak.
TTNET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı N. Mert Başar, 5 yıl önce Tivibu ile yeni bir teknoloji kullanarak geleneksel TV yayıncılığını değiştirmek için yola çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

2.8 milyon kullanıcı
“IPTV, Web TV ve Mobil TV yayıncılığı alanında sektörümüze öncülük ediyoruz. Tivibu platformumuzu bugüne kadar 2.8 milyon kişi deneyimledi. Televizyonu evlerin salonundan çıkartarak, zamandan ve mekândan bağımsız yayıncılık anlayışı ile 4 ekran deneyimi sunuyoruz. 12 yeni sinema kanalını kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz. Yeni sinema kanallarıyla beraber 24 sinema kanalı sayısına ulaştık. Türkiye’nin en fazla sinema kanalına sahip TV platformu olduk. Bu zengin sinema içeriğini en uygun fiyatlar ve kampanyalarla müşterilerimize sunuyoruz. Tivibu’da ayağımızı gazdan çekmeyeceğiz, yeni içerikler ve uygulamalarla müşterilerimizin TV izleme deneyimini zenginleştirmeye devam edeceğiz.”

Yeni paketleri var
Sinetivi kanallarında 7 gün 24 saat, en yeni ve en popüler filmler, orijinal ya da Türkçe dublajlı olarak, Türkçe altyazı seçeneği ile birlikte yayında olacak. ‘Sinetivi’, ‘Sinetivi 2’, ‘Sinetivi Adrenalin’, ‘Sinetivi Adrenalin 2’, ‘Sinetivi Karnaval’, ‘Sinetivi Karnaval 2’ adlı kanallara Maxi Paket, Sinema Paketi ve Full Paket kullanıcıları ulaşabilecek. 
Tivibu Maxi Paket’te (SD ve HD) 150’ye yakın yerli ve yabancı kanal ve 2.500’ün üzerinde video içeriği yer alıyor. Tivibu kullanıcıları Maxi Paket’e aylık 9.90 TL’den başlayan fiyatlarla üye olabiliyor.

Eksi 10 derece ısıya dayanıklı
Panasonic, yeni tablet bilgisayarı 7 inç ekrana sahip Toughpad FZ-B2’yi duyurdu. Android işletim sistemli cihaz, üyeleri arasında FZ-M1 ve FZ-M1’in Windows 8.1 işletim sistemli ve uygun maliyetli versiyonunun da bulunduğu Toughpad tablet ailesini tamamlıyor.
Intel Celeron N2930 işlemciyle çalışıyor ve 2 GB Ram ile 32 GB bellek kapasitesine sahip. 2 MP ön, 5 MP arka kamerası var. 540 gram ağırlığında ve 18 mm kalınlığında olan cihaz, iş hayatının koşullarına dayanacak şekilde tasarlandı. 150 santimetreye kadar düşmelere dayanıklı olmasının yanında toz ve suya karşı koruma derecesine sahip. Cihaz -10 ila +50 derece sıcaklık aralığında etkin bir şekilde çalışabiliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.