banner461
banner195

Soğuk ve Yağışlı Hava Gidiyor Ilık Hava Geliyor !

Nevşehir Meteoroloji Müdürü Adem Yalçın, Nevşehir ilimiz için önümüzdeki günlerde yaşanacak hava durumuna ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Soğuk ve Yağışlı Hava Gidiyor Ilık Hava Geliyor !
20 Şubat 2015 Cuma 17:22

banner143
banner134
Nevşehir Meteoroloji Müdürü Adem Yalçın, Nevşehir ilimiz için önümüzdeki günlerde yaşanacak hava durumuna ilişkin yazılı  açıklamada bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu Meteorolojik Uyarıyı kamuoyunun ve halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla önemle duyuruyoruz.
Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Hafta başından itibaren Sibirya üzerinden gelerek ülkemizi etkisi altına almış olan soğuk ve yağışlı hava Nevşehir'de kayda değer miktarda kar yağışı bırakmıştır. Nevşehir'de 2008 yılı Şubat ayında kaydedilen 38 cm'lik kar kalınlığından 7 yıl sonra, 2015 Şubat ayında (19/02/2015 günü) 36 cm kar kalınlığı kaydedilmiştir.
 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


 

Uyarı Yapan Merkez Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü

Genel Bakış Soğuk ve Yağışlı Hava Gidiyor,Ilık ve Yağışlı Hava Geliyor!

Geçerlilik Periyodu 20.02.2015 13.30 / 22.02.2015 15.00

 

GENEL DURUM

Yurdumuz hafta başından bu yana Sibirya üzerinden gelen soğuk ve yağışlı bir sistemin etkisinde bulunmaktadır. Bu sistem nedeniyle ülkemizin büyük bölümünde etkili kar yağışları görülmüştür.Hava sıcaklıkları ise,ülkemizin batı bölgelerinde kuvvetli kuzey yönlü rüzgarla birlikte hissedilir derece azalarak,mevsim normallerinin altında seyretmiştir.

 

Yapılan son tahminlere göre soğuk ve yağışlı havanın yarın 21.02.2015 Cumartesi günü orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğusunda yağışlara neden olduktan sonra ülkemizi terk edeceği tahmin ediliyor.

Sibirya kökenli soğuk ve yağışlı havanın yurdumuzu terk etmesinden sonra 22.02.2015 Pazar günü akşam saatlerinden itibaren yurdumuzun batı kıyılarının,Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.Hava sıcaklıklarının da batı bölgelerimizden başlayarak önümüzdeki hafta yurt genelinde artacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği bekleniyor.

Hafta sonunda Marmara Bölgesi ile İç Ege ve İç Anadolu’da sabah saatlerinde yoğun olmak üzere sis hadisesi beklenmektedir.Görüş mesafesindeki azalmadan dolayı ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Önümüzdeki hafta Orta Akdeniz üzerinden gelmesi beklenen ılık ve yağışlı sistem sebebiyle ülke genelinde görülecek yağışların genellikle yağmur,Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde sağanak ve gök gürültüsü sağanak ,Doğu Anadolu ile iç bölgelerin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.