banner461

Sorun Bizzat Milli Eğitim Bakanına İletilecek

Nevşehir Terziler, Konfeksiyoncular ve Manifaturacılar Odası Başkanı Habil Demirbilek, 8 Yıllık eğitimin Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de terzilik mesleğini olumsuz etkilediğini dile getirmişti. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in de desteğiyle sorunun bizzat Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya iletileceği bildirildi.

banner503
Sorun Bizzat Milli Eğitim Bakanına İletilecek
16 Temmuz 2014 Çarşamba 17:37

banner143
banner134

 Sorun Bizzat Milli Eğitim Bakanına İletilecek

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Terziler, Konfeksiyoncular ve Manifaturacılar Odası Başkanı Habil Demirbilek, 8 Yıllık eğitimin Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de terzilik mesleğini olumsuz etkilediğini dile getirmişti. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in de desteğiyle sorunun bizzat Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya iletileceği bildirildi.

Nevşehir’de şu an terzilik mesleğini sürdüren 38 esnafın bulunduğunu belirten Nevşehir Terziler, Konfeksiyoncular ve Manifaturacılar Odası Başkanı Habil Demirbilek, Çıraklık Eğitim Merkezi olarak bilinen Mesleki Eğitim Merkezinden verilen diplomaların orta – Lise dengi okul diploması yerine geçmemesi durumunda terzilik mesleğinin de birçok meslek gibi tükenme aşamasına geleceğini ifade etti.

11’i bayan, 27’si ise erkek olan terzilik sanatını yürüten esnafların en büyük sıkıntısının kalifiye eleman bulamamak ve yetiştirememek olduğunu kaydeden Nevşehir Terziler, Konfeksiyoncular ve Manifaturacılar Odası Başkanı Habil Demirbilek,”Mesleğimizin en büyük sıkıntılarından biri kalifiye elaman bulamamak. Ya da eleman yetiştirememek. 8 Yıllık eğitim uygulaması birçok meslek dalında olduğu gibi terzilik mesleğinde de birçok olumsuzluğu beraberinde getirdi. İlimizde 75 olan terzi esnafı sayımız şu an 38’lere kadar düşmüş durumda. 8 Yıllık eğitim kolumuzu, kanadımızı kırdı. Günümüz şartlarında okumak isteyen zaten okuyor. Çifte Üniversite bitirenlerin sayısı her geçen gün artıyor ülkemizde. Ancak eğitim öğretim görmek yerine bir an önce mesleğini seçmek isteyenlere ise 8 Yıllık eğitim engel oluyor. Ben 58 yaşındayım ve 13 yaşında başladım mesleğe. Halen bu meslekten ekmek yiyorum. Çıraklık eğitim merkezinden verilen diplomaların orta ya da Lise dengi okul diploması yerine geçmesinin sağlanmaması durumunda terzilik mesleğinde olduğu gibi birçok meslek dalında bu sıkıntı sürecek. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili görüştüğümüz Belediye Başkanımız Sayın Hasan Ünver, bayram sonrasında Milli Eğitim Bakanımıza bizzat konuyu iletebileceğimizi söyledi. Biz de İnşallah konunun çözüme kavuşması için bu yolu deneyeceğiz” diye konuştu.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.