banner461
banner195

TKDK Nevşehir Koordinatörü Murat Asiltürk Başkan Çelik ve Sarıtaş'ı Ziyaret etti

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Nevşehir İl Koordinatörü Murat ASİLTÜRK, Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal ÇELİK ve Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Mustafa Kenan SARITAŞ'ı Ziyaret etti

TKDK Nevşehir Koordinatörü Murat Asiltürk Başkan Çelik ve Sarıtaş'ı Ziyaret etti
10 Mart 2015 Salı 20:19

banner143
banner134
 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Nevşehir İl Koordinatörü Murat ASİLTÜRK,  Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal ÇELİK ve  Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Mustafa Kenan SARITAŞ'ı Ziyaret etti...

 TKDK Nevşehir İl Koordinatörü Murat ASİLTÜRK Ziyarette yaptığı açıklamada;  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Nevşehir İl Koordinatörlüğü olarak , proje kabulüne başladığımız 2013 yılından itibaren 2014 yılı sonuna kadar 214 proje sahibi ile toplam 82.423.499,83 TL tutarında sözleşme imzaladık

Koordinatörlüğümüz ile sözleşme imzalayan ve yatırımı tamamlayan 164 proje sahibine, 2014 yılında toplam 19.452.529,84 TL hibe ödemesi gerçekleştirdik. 2013 yılında ödenen 8.313.418,84 TL de dahil edildiğinde ödenen toplam hibe tutarı 27.765.948,68 TL’ye ulaştı. 

10 Şubat 2015 tarihinde tamamlanan 13. başvuru çağrı döneminde;114 çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, 2 yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi ve 23 kırsal turizm projesi olmak üzere toplam 139 proje kabulü gerçekleştirilmiştir. Koordinatörlüğümüze sunulan projelerin toplam yatırım tutarı 30.575.175,89 TL’dir.

13. başvuru çağrı döneminde kanatlı eti üretimi (tavuk kümesi) ile et ve süt (büyük ve küçükbaş hayvancılık) üreten işletmelere yönelik yatırımlara ilişkin bütçenin tamamlanması dolayısıyla bu dönemde proje kabulü yapılmamıştır.

Nevşehir’in turizm alanındaki potansiyelini kullanmak adına kırsal turizm kapsamında sunulan projelerde büyük artış olduğu gözlenmektedir. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz tanıtım çalışmaları ve gerçekleştirilen yatırımların somut olarak ortaya çıkması ile önümüzdeki başvuru dönemlerinde kırsal turizm alanındaki yatırımların daha da artacağı düşünülmektedir.

Kurumumuzca destek sağlanan sektörlerde AB standartlarında yeni işletmeler kurulurken, diğer yandan da mevcut işletmeler modernize edilerek ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücü ve verimliliği artmaktadır. Ayrıca kırsal alana sağladığımız destekler ile kırsal ekonominin gelişimine ve kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanmaktadır. dedi. Başkan ÇELİK  ve SARITAŞ Murat ASİLTÜRK'e İnsanüstü gayretlerinden dolayı Teşekkür ederek yapılacak olan çalışmalarda her zaman her konuda destek olacaklarını belirttiler.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.