banner461
banner195

Uçhisar Eski köy meydanı projesinde çalışmalar devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda Uçhisar kasabası Aşağı Mahalle’de bulunan eski köy meydanı alanında Koruma Amaçlı İmar Planı’nda ÖPA (Özel proje alanı) ndaki kentsel tasarım projesi ile ilgili toplantı sonrasında alınan kararlar ve değerlendirmeler sonuçlanmaya başladı.

Uçhisar Eski köy meydanı projesinde çalışmalar devam ediyor
25 Kasım 2015 Çarşamba 19:51

banner143
banner134
 Geçtiğimiz aylarda Uçhisar kasabası Aşağı Mahalle’de bulunan eski köy meydanı alanında Koruma Amaçlı İmar Planı’nda ÖPA (Özel proje alanı) ndaki kentsel tasarım projesi ile ilgili toplantı sonrasında alınan kararlar ve değerlendirmeler sonuçlanmaya başladı. Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, eski köy meydanında bulunan mülk sahipleri, proje müellifleri, şehir plancıları, belediye fen işleri personeli ve kasabanın eskiden bu alanında yaşamış büyüklerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yıllar önce eski adıyla Mektebönü olarak anılan söz konusu alan için hazırlanan proje geçmişte yaşananların korunması ve geliştirilmesini sağlamayı hedefliyor.

Uçhisar tarihi köy meydanı (eski adıyla Mektebönü) düzenlemesi projesi ile köy meydanı olma özelliğini zaman içerisinde kaybetmiş olan bu alan Uçhisar’a kazandırılmak üzere projelendirilmiştir. Yaklaşık 5300 metrekarelik alanda uygulanması planlanan projede çeşme, fırın ve dink restore edilerek yeniden hayata geçirilecek olup, projenin seyir terasları, ticari alanlar, otopark ve çevre düzenlemesiyle ziyaretçilerin ve yerel halkın uğrak yeri olması hedeflenmektedir. Hazırlanan proje Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sevk edilerek, kurul tarafından değerlendirilmeye sunulmuştur. Kurul üyeleri projeyle ilgili olarak yerinde incelemelerde bulunarak tespitler yapmıştır. Projenin değerlendirme süreci devam etmektedir.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.