banner461
banner195

Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği binasının devir teslimi yapılıyor.

Uçhisar Belediyesi ve Doğuş Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk Beyefendi’nin destekleriyle gerçekleştirilen Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği binası devir teslim töreni 26 Kasım Perşembe günü saat 12.30'da yapılacak.

Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği binasının devir teslimi yapılıyor.
24 Kasım 2015 Salı 14:35

banner143
banner134
 Uçhisar Belediyesi ve Doğuş Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk Beyefendi’nin destekleriyle gerçekleştirilen Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği binası devir teslim töreni 26 Kasım Perşembe günü saat 12.30'da yapılacak. 

Kapadokya’nın önemli tarihi beldelerinden biri olan Uçhisar, bölge için pilot proje niteliğinde bir uygulamaya öncülük ediyor. Uçhisar Belediyesi ve Doğuş Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk Beyefendi’nin destekleriyle, beldenin kullanım dışı kalan 2 eski okul binası, Uçhisarlı kadınların ve Uçhisarlı hemşehrilerimizin hizmetine sunuluyor.
Kadınların girişimci olarak desteklenmesini ve el becerilerinin turizm amaçlı değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasını öngören proje içinde, iki tarihi taş yapının restore edilerek hanımlara emanet edilmesi fikri ile oluşmuştur.
Biri 1930’larda, diğeri 1960’larda yapılarak, 2010 yılına kadar eğitim amaçlı hizmet vermiş olan binalar, kasım ayından itibaren Uçhisarlı hanımların elleriyle yaptıkları geleneksel yemeklerin yenilebileceği bir restoranı, el emeği takıların ve gıda ürünlerinin satışa sunulacağı bir dükkânlar grubunu, diğer binada ise sergileme/eğitim alanlarını içermektedir.
Okul binalarının dışında kalan 900 metrekare büyüklüğündeki bahçe, açık hava sineması, düğün, dinleti vb. kalabalık toplantılara ev sahipliği yapacak şekilde düzenlendi.
Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, belde hanımlarının bu organizasyonu yönetebilmelerini sağlamak amacıyla 1 yıl önce “Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği” ni kurdu. Doğuş Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk Beyefendi projeyi önemseyerek, kadınlara yönelik programlar çerçevesinde, bu projenin anahtar teslim halini Uçhisar Belediyesi’ne teslim etmek üzere maliyeti 1 milyon TL.yi aşkın olan bütçenin tamamını karşıladı. Proje ve uygulama çalışmaları tamamlanarak düzenlenen devir teslim töreniyle derneğe teslim edilecek binada bundan sonraki süreçte Uçhisarlı kadınlar, kendi emeklerini değerlendirerek aile bütçelerine katkı sağlayacaklar.
Kasabada yaşayan kadınların geleceğine yönelik aldığı kararlar ve uyguladığı projelerle takdir toplayan Uçhisar Belediye Başkanı ve Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Karaaslan; “Kadınlarımız toplumumuzun temel direğidir. Kasabamızdaki kadınlarımızın kendi emekleriyle ortaya çıkardıkları el emeği ürünlerin değerlendirilmesi ve onlara kazanç sağlayacak istihdamı sağlamak, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hedeflerimizin başında geldi. Kadınlarımızla birlikte kurduğumuz derneğimizin ihtiyacı olan bina konusunda şimdiye kadar geçici çözümler ürettik. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk Beyefendi’nin ortaya çıkardığımız bu oluşumu destekleme kararı bizi fazlasıyla mutlu etti. Ayrıca, projeye harcanan 1 milyon TL. yi aşkın bütçe dikkate alındığında Ferit Bey’in Uçhisarımız’a sağladığı ekonomik katkı da takdire şayandır. Bu vesileyle bizlerden desteklerini esirgemeyen Doğuş Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk Beyefendi’ye ve bu projede üstün gayret sarf ederek ve zamanla yarışarak ortaya çıkarılan bu projenin gerçekleşmesinde emekleri bulunan Argos Yapı yöneticileri ve personeline şahsım ve kasaba halkım adına şükranlarımı sunuyorum. Halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun dileklerimle, daha nice projeleri oluşturacağız inşallah.”  
    

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.