banner461
banner195

Vekiller kalsın diyenler parmak kaldırsın!

Nevşehir’de yapılan bir ankette, mevcut milletvekillerini yeniden aday görmek isteyenlerin oranının yüzde 15'ler civarında olduğu öğrenildi.

Vekiller kalsın diyenler parmak kaldırsın!
15 Mart 2015 Pazar 14:41

banner143
banner134

Nevşehir'’de yapılan bir ankette, mevcut milletvekillerini yeniden aday görmek isteyenlerin oranının yüzde 15'ler civarında olduğu öğrenildi.


Genel merkez tarafından yapılan son ankete göre, Nevşehir halkı mevcut milletvekilleri A.Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider için not verdi.


Nevşehir Milletvekilleri Sessiz ve Yetersiz ...!

FİB Haber Merkezi olarak edindiğimiz bilgilere göre Nevşehirli seçmenlerle yapılan son ankette Halkımız, Milletvekillerini görev süreleri içinde  yetersiz gördükleri ve Sivil Toplum  kuruluşlarıyla geçinemeyen vekillerin yeniden aday yapılmamasını istiyor.


Genel merkezin, Nevşehirliler’İn taleplerini ve beklentilerini karşılayacağı, mevcut vekillerden en az 2’sinin aday yapılmayacağı iddia ediliyor.

Şimdi Tüm Gözler 7 Nisan'a Çevrildi!

Öte yandan AK Parti iktidarı döneminde 2002 Genel seçimlerinden şimdiye kadar yapılan tüm Genel seçimlerinde AK Parti'de hep 2 Milletvekili gidiyor 1 Milletvekili kalıyor olmasıda bu iddiayı kuvvetlendiriyor. Bakalım 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Mevcut Milletvekilelrinden kimler kalabilecek kimler gidecek bu sorunun cevabı önümüzdeki 7 Nisan'da cevap bulacak...
Zira, 7 Nisan tarihinde AK Parti Nevşehir Milletvekili Adayını bu tarihte saat: 17:00 de açıklayacak...

TBMM XXII. Dönem 2002


Milletvekili             Seçildiği Siyasi Parti


Mehmet Elkatmış     Adalet ve Kalkınma Partisi (Gitti)

Rıtvan Köybaşı     Adalet ve Kalkınma Partisi ( Kaldı)

Osman Seyfi            Adalet ve Kalkınma Partisi (Gitti)


TBMM XXIII. Dönem 2007


Milletvekili Seçildiği Siyasi Parti


Mahmut Dede Adalet ve Kalkınma Partisi (Gitti)

Ahmet Erdal Feralan Adalet ve Kalkınma Partisi ( Kaldı)

Rıtvan Köybaşı Adalet ve Kalkınma Partisi (Gitti)


TBMM XXIV. Dönem 2011


Milletvekili                  Seçildiği Siyasi Parti


Ahmet Erdal Feralan  Adalet ve Kalkınma Partisi

Murat Göktürk               Adalet ve Kalkınma Partisi

Ebubekir Gizligider         Adalet ve Kalkınma Partisi


Bir araştırma şirketince "Halkın istediği milletvekilinin temel özellikleri"ni belirlemek amacıyla yapılan ankete göre, seçmenin yüzde 74'ü milletvekilinin, vatandaş tarafından arandığında telefon veya e-maille arayana dönüş yapmasını, yüzde 73,5'i, dini inanışlara saygılı olmasını istiyor.


"Halkın istediği milletvekilinin temel özellikleri nelerdir?" sorusuna cevap bulmak amacıyla telefon yoluyla yapılan ankette ise, katılımcıya, "mizah, moda, kıyafet seçimi, zenginlik-fakirlik, gençlik-tecrübe, teşkilat ve seçmenle ilişkiler"le ilgili sorular yöneltildi. 


Verilere göre, "milletvekillerinin mizah ve espri yapıp yapmaması"na yönelik soruya, ankete katılanların yüzde 48,8'i, "milletvekili yeri gelince mizah yapmalı", yüzde 39,4'ü "ciddi olmalı, komiklik ve mizah vekile uymaz", yüzde 11,8'i "milletvekili kesinlikle esprili olmalı" cevabını verdi. 

Katılımcıların yüzde 74'ü, "milletvekili vatandaş tarafından arandığında telefon veya e-maille arayana dönüş yapmalı" derken, yüzde 26'lık kesim ise "Ulaşmamız şart değil.


Milletvekili uyumasın çalışsın yeter" diye cevap verdi.


- "Sade giyinmeli, inançlara saygılı ve liyakatlı olmalı"


"Milletvekilinin giyim, kuşamı nasıl olmalı?" sorusuna cevap verenlerden "modanın önemi yok, sade giyinsin" diyenlerin oranı yüzde 84,80, "modayı önemseyenler"in oranı yüzde 9,9, "milletvekilinin zaman zaman yöresel kıyafetler giymesini isteyenler"in oranı da yüzde 5,3 oldu. 


Sonuçlara göre seçmenin yüzde 73,5'i milletvekilinin dini inanışlara saygılı, 15,3'ü laik, 11,2'si ise dindar olmasını istedi. Milletvekilinin "zenginliği"ne ilişkin, katılımcıların yüzde 84'ü "zengin ya da fakir fark etmez", yüzde 10,7'si "cömert olmalı", yüzde 5,3'ü de "milletvekili zengin olmalı" görüşünü bildirdi. 

Diğer verilere göre, "milletvekili vaktini halkı içinde geçirmeli" diyenler yüzde 72,4, "TBMM'de geçirsin" diyenler yüzde 27,6, "milletvekilliğinde yaşın önemi yok, liyakatli olmalı" yüzde 50,9, "genç ve bilgili olmalı" yüzde 34,9, "tecrübeli olmalı" diyenlerin oranı da yüzde 14,2 oldu. - "Vatandaş kendisi gibi yaşayan ve düşünen milletvekili istiyor"Sonuçları değerlendirdiğimizde, vatandaşın kendisi gibi yaşayan ve düşünen milletvekili istediğini belirtiliyor. Seçmenin kendisi gibi olmayandan da saygınlık beklediğini beliritliyor.


"Seçmen milletvekilliğini 'seçkin, elit bir makam' olarak görmüyor. Elitizm siyasetin en büyük düşmanı. Milletvekili başarılı da olsa seçkinci davranmaya başladığı andan itibaren vatandaşın gönlünden düşüyor. Türkiye'de halkın çok sevdiği liderlerin ortak özelliği, doğal ve samimi olmalarıdır. Menderes, Erbakan, Özal ve Tayyip Erdoğan'ı, millete sevdiren onların mütevazı ve halk tipi refleksleridir. Bülent Ecevit zaman zaman bu çizgiyi yakalamışsa da solun halka tepeden bakan karakterinden kendini kurtaramadı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
akpli - 3 yıl önce
ebubekir gizliigider kesin gider
Avatar
erdal vekil diğerleri kalsın - 3 yıl önce
erdal vekil diğerleri kalsın
Avatar
takipçi - 3 yıl önce
üçüde gitsin .yenileri gelsin kardeşim
Avatar
Ne iş - 3 yıl önce
3 de gitsin menekşe-AÇIKGÖZ -körükçü
Avatar
fani - 3 yıl önce
Değişim şart
Avatar
cemal hüsnü - 3 yıl önce
yağmurda kalmışlar besbelli belediyeden şemsiye isteselerdi ama ünver yeri gelince adamdan şemsiyeyi de esirger örnekleri var rıdvan beye sorun isterseniz
Avatar
sulusaraylı - 3 yıl önce
ebubekir gizligider kalmalı
Avatar
nevsehir icin - 3 yıl önce
her donemde firesiz çıkan akpartide abdurrahim çöloğlu gibi tecrübeli ve vizyonu olan milletvekilleri istiyoruz. nevsehirin kaybedecek vakti kalmadi