banner461
banner195

Ertuğrul Filmi Kapadokya'da Çekiliyor

124 yıl önce Japonya’da batan ve 500’den fazla denizcinin şehit olduğu Ertuğrul firkateynini anlatan sinema filmi Nevşehir, İstanbul ve Antalya'da çekiliyor.

20 Mayıs 2015 Çarşamba 11:42

banner143
banner134
124 yıl önce Japonya’da batan ve 500’den fazla denizcinin şehit olduğu Ertuğrul firkateynini anlatan filmin çekimleri başlıyor

124 yıl önce Japonya’da batan ve 500’den fazla denizcinin şehit olduğu Ertuğrul firkateynini anlatan sinema filmi Nevşehir, İstanbul ve Antalya'da çekiliyor.

Türk-Japon dostluğunu anlatan Filmin yönetmenliğini Japon Mitsutoshi Tanaka yapıyor. Filmde başlıca rolleri Shioli Kutsuna, Mehmet Özgür, Kenan Ece, Melis Babadağ ve Murat Serezli paylaşıyor.
Tanaka,  yaptığı açıklamada, Türkiye'ye 3 ay önce geldiğini, 2 aydır çekimler gerçekleştirdiklerini belirterek, öncesinde de Japonya'da 3 ay çekim yaptıklarını bildirdi.

"Ertuğrul faciasının" Japonya ile Türkiye arasındaki dostluğu gösterdiğini vurgulayan Tanaka, filmin bir "barış mesajı" olarak vizyona girmesini istedi.

"Film çekimlerinde Türkiye'den, Türk hükümetinden çok büyük destek gördük" diyen Tanaka, normalde çekime izin verilmeyen kültür mirası olan alanlarda çekim yaptıklarını ifade etti.

Türkiye ve Japonya arasındaki kültür ilişkilerinin filmde görülebileceğine değinen Tanaka, bunların Türk hükümetinin desteğiyle yapılabildiğine işaret etti.

Tanaka, filmin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile başlayan dostluğa destek verdiğini ifade ederek, elinden geldiğince güzel bir eser ortaya koymaya çalıştığını belirtti.

Filmin Türkiye'de kasım ayında, Japonya'da ise aralık sonunda vizyona gireceğine dikkati çeken Tanaka, film için 10 bine yakın insanın görev yapacağını söyledi.

- " Ertuğrul'un macerası tarihimizin hazin bir sayfası"

Filmin senaryo ve tarih danışmanı Prof. Dr. İskender Pala da filmin Türk tarihinin önemli hadiselerinden birini ele aldığını, bu nedenle projenin içinde bulunmanın "bir destanın içinde olmak" kadar önem taşıdığını ifade etti.

Türk tarihi ile ilgili bu ve benzeri pek çok film yapılabileceğini vurgulayan Pala, Türk-Japon yapımı böyle bir filmin vizyona girecek olmasının kendisini mutlu ettiğini anlattı.

Kendisine ilk geldiklerinde filmin senaryosunu incelemesinin istendiğini belirten Pala, şöyle devam etti:

"Japonya tarafından yazılmış güzel bir senaryoydu ama Türk anlayışına göre değildi. Sonra ortak bir çalışma yaptık ve filmi hem Türkiye'nin hem de Japonya'nın, iki dost ülkenin dostluğunu pekiştirecek şekle getirdik. Asıl şansımız ise bay Tanaka gibi bir yönetmen ve Japon ekibin bu alandaki tecrübelerinden istifade etmek oldu. Türkiye'deki stüdyo ve plato imkanlarının her biri yeniden hayat bulacak şekilde bu film için düzenlendi. Ertuğrul'un macerası tarihimizin hazin bir sayfası. Bundan genç nesillerin ibret alabilecekleri güzel bir hikaye çıkarabilirsek, hikayenin peşine düşen gençlerimiz buna benzer işler yaparsa asıl kazanım bu olacaktır."

Pala, Ertuğrul Fırkateyni'nin Sultan Abdülhamit tarafından Japonya'ya gönderilmesinin filmin ikinci versiyonu olabileceğine işaret ederek, fırkateyn gönderilirken Osmanlı Devleti'nin oralarda var olması için mücadele edildiğini dile getirdi.

Filmin Abdülhamit Han'ın ruhaniyetine bir hediye olduğunu belirten Pala, "Çünkü çok güzel ve başarılı bir film. Türkiye Cumhuriyeti Devleti filmin arkasında. Kültür ve Turizm Bakanlığımız arkasında. Ekip de çok güzel. Kendimi dışarıda tutarsam, hepsi takdir ve tebrik edilecek bir grup" ifadesini kullandı.

- "Türkiye'nin birikimi başka hiçbir millette olmayacak kadar zengindir"

Pala, Türkiye'nin dizi ve film alanında son 10 yılda hayal edilemeyecek kadar güzel bir yere geldiğini söyledi.

Tarihi film çekme konusunda Hollywood'dan teknoloji olarak aşağı kalır yanlarının olmadığını ancak bir eksikleri bulunduğuna işaret eden Pala, şöyle konuştu:

"Güzel kahramanlık sahneleri, güzel savaş filmleri çekebiliyoruz ama o savaşların içini dolduran ruh halimiz, değerlerimiz, medeniyet katmanlarımızı da filmlerin içinde verdiğimiz takdirde asıl o zaman gerçek hizmeti yapmış olacağız. Tarihi diziler elbetteki çok seyrediliyor. Seyredilmesinin nedeni, dünyanın her yerinde tarihe olan ilgidir. Sadece tarihi dizi ve filmler çok izlenmiyor, romanlar da çok okunuyor, tarihe ilişkin programlar da çok seyrediliyor. Bunun sebebi artık herkesin 'Ben kimim' sorusunu önce kendisine sormasıdır. Sonra kendi kimliğiyle başka milletler arasında var olma mücadelesi veriyor. Medeniyetler çatışması dediğimiz şey budur."

İnsanların "Hangi zenginliğe sahibiz, bu zenginlikle ileride nasıl var olabiliriz, dünya bilimine, sanatına, kültürüne ne kadar katkıda bulunabiliriz" sorularının peşine düştüğünde ister istemez dönüp tarihine baktığına dikkati çeken Pala, "Önce oradan kimlik ediniyor, o zenginlikle geleceğe yürümeye başlıyor. Türkiye bu konuda çok şanslıdır. Çünkü Türkiye'nin geçmiş birikimi başka hiçbir millette olmayacak kadar zengindir. Bunları dünya sanatına, kültürüne, medeniyetine sunmaya başladığımızda Türkiye her alanda olduğu gibi bu alanda da ilerleyecektir" diye konuştu.

- Ertuğrul filmi

Çekimlerine 2014 yılının Aralık ayında Japonya'da başlanan Ertuğrul filminin yapımcılığını Türkiye tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Japonya tarafında Ertuğrul Film Partners üstlendi. Uygulayıcı yapımcılık ise Böcek Yapım tarafından gerçekleştiriliyor.

Senaryosu Eriko Komatsu tarafından kaleme alınan filmin senaryo ve tarih danışmanlığını İskender Pala yapıyor. Filmin Türkiye çekimleri İstanbul, Antalya ve Kapadokya'da gerçekleştiriliyor. Çekimlerin mayıs ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.