banner461
banner195

Kapadokya’da Patika Koşularına Büyük İlgi!

Kapadokya’da uzun mesafeli patika koşularında 51 ülkeden 1100 sporcu yarışacak…

Kapadokya’da Patika Koşularına Büyük İlgi!
05 Ekim 2016 Çarşamba 15:50

banner143
banner134
2-23 Ekim 2016 tarihinde yapılacak olan Salomon Cappadocia Ultra Trail organizasyonunda Kapadokya’da uzun mesafeli patika koşularında 
51 ülkeden 1100 sporcu yarışacak…

18 yaşından 85 yaşına 51 ülkeden 1100 sporcunun kayıt olduğu Salomon Kapadokya Ultra Trail® 110+ km, 60+ km ve 30+ km koşuları rekor katılım ile 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde koşu tutkunlarını bir araya getirmeye hazırlanıyor. 1 Ekim’de kayıtların kapandığı Salomon Kapadokya Ultra Trail® koşularına uluslararası ilgi ve katılım sayısındaki artış dikkat çekiyor. İşaretlenmiş patikalarda sabahın ilk ışıklarıyla başlayarak gece boyu devam edecek yarışlar katılımcıların kendi limitlerini en üst düzeyde test ettiği bir spor, macera ve dayanıklılık etkinliği.
 
En yüksek katılımın Fransa, İtalya, İngiltere, Almanya  ve ABD’den olacağı koşulara katılmak için 6 kıtadan 450’si yabancı 1100 sporcu Kapadokya’da buluşacak. 320 kadın katılımcının start alacağı koşularda 780 erkek koşucu arasında en deneyimli isim ise bu yıl 85 yaşına basan RenéBachelard. Dünyanın en ünlü patika koşusu UTMB’nin fikir babalarından olan tecrübeli Fransız patika koşucusu Türkiye’de ilk kez koşacak. Salomon Türkiye takımının yanı sıra AmySproston (ABD), Anna Marie Watson (GBR), Elena Polyakova (RUS), Ford Smith (USA), ve Dreama Walton (USA)’ın aralarında yer aldığı çok sayıda elit atlet 110 K mücadelesinde boy gösterecek. 2016 yılında UTMB’de 3.lüğe ulaşan, Trans D'Havet ve Lavaredo Ultra Trail’de kürsüde yer alan İtalyan Graziana PE ve Britanyalı sporcu Anna-Marie Watson yarışın favori isimleri arasında gösteriliyor. Ülkemizden de çok önemli sporcuların katıldığı organizasyonda Mahmut Yavuz, Aykut Çelikbaş, Faruk Kar, Alper Dalkılıç, Kemal Kukul gibi tecrübeli ve başarılı isimler öne çıkıyor.
Dünyanın en ünlü patika koşularından UTMB organizasyon ekibi ve uluslararası patika koşularının tanınmış isimlerinin katılacağı organizasyona yerli-yabancı önemli basın mensupları da ilgi gösteriyor. Organizasyonun uluslararası medyada yer bulmasıyla Dünya çapında ilgi görmesi ve yakın gelecekte Dünya patika koşuları takviminde yer alması bekleniyor.
 
Kapadokya patika koşularıyla Dünyanın 12 harikası arasına girmeye aday…
 
Salomon Kapadokya Ultra Trail® mücadeleleri henüzüçüncü yılında  Ultra Trail World Tourtakviminde “FutureEvent” ünvanı ile gerçekleştirilecek. Ultra Trail® World Tourtakviminde yer alması için en önemli adım olarak kabul edilen bu ünvan uluslararası katılımın artması ve önde gelen sporcuların Kapadokya’da boy göstermesi açısından da son derece önemli. Parkuru çevreleyen eşsiz doğal güzellikler ve sporcu dostu organizasyon standartlarıyla değerlendirmeyi geçerek Dünyanın 12 gözde ultra trail parkuru arasına girmesine kesin gözüyle bakılıyor.
 
110+ km, 60+ km ve 30+ km mesafelerdeki üç koşu rotasının her biri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, peri bacaları, kaya kiliseleri, yeraltı şehirleri ile çevrili gerçek ile hayal arası masalsı bir coğrafyada eşsiz birer koşu deneyimi vadediyor. Bölgenin turizm alt yapısı, mağara otellerde konaklama imkânı, balon uçuşları ve yerel restoranları ise bu muhteşem koşuyu katılımcılar için unutulmaz bir tatil ve deneyim haline getiriyor.
 
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya kültür turizmi için önemli bir merkez olmasının yanı sıra, ev sahipliği yaptığı rekor katılımlı koşu ve bisiklet organizasyonlarıyla Türkiye’nin önde gelen spor turizmi merkezleri arasındaki yerini koruyor. Spor organizasyonlarındaki tecrübesiyle Argeus ekibi önderliğinde yerel yönetimler ve yöredeki firmaların desteklediği Salomon Kapadokya Ultra Trail® mücadeleleri güçlü sponsorlarla işbirliği yaparak katılımcı sayısını ve hedeflerini her geçen gün yükseltiyor. Koşuların yanı sıra Expo alanları, söyleşi, film gösterisi, çocuk yarışı gibi yan etkinliklere de yer veren organizasyonun bölge turizmine katkısı, sosyal ve kültürel yararları ve tanıtımına sağladığı katma değer ile göz dolduruyor. Ürgüp’ten başlayarak Kapadokya’nın köy ve kasabalarından geçen parkur her geçen yıl bölge halkının artan ilgisiyle izleyici sayısını da arttırıyor. Özellikle genç nesilleri spora teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve 750 ilköğretim öğrencisinin katıldığı ve ailelerin yoğun ilgi gösterdiği Forum Kapadokya Çocuk Koşusu bir final etkinliği olarak yörede spor kültürünün temellerinin atılmasına katkı sunmayı hedefliyor.
 

 
 
Salomon Kapadokya Ultra Trail® Etkinlik Programı
 
21 Ekim 2016, Cuma                       Basın Toplantısı, Elit Sporcular ile Söyleşi (15:00, Forum Kapadokya)
                                                               Teknik Toplantı (18:00)
                                                               Açılış yemeği (19:00)
Koşu Fuarı (tüm gün)
22 Ekim 2016, Cumartesi             Salomon Kapadokya Ultra Trail® 110 K ve 60 K başlangıç ( 07:00)
                                                               Salomon Kapadokya Trail 30 K başlangıç (10:00)
23 Ekim 2016, Pazar                       Forum Kapadokya Çocuk Koşusu (10:00)
                                                               Ödül Töreni
 
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.