banner461
banner195

Kapadokyalı Yazardan Harman Zamanı Öyküleri

Kapadokyalı değerli Yazarımız Osman Aytekin'in "Harman Zamanı" isimli öykü kitabı çıkıyor.

Kapadokyalı Yazardan Harman Zamanı Öyküleri
17 Ağustos 2012 Cuma 18:20

banner143
banner134

 Kapadokyalı değerli Yazarımız Osman Aytekin'in "Harman Zamanı" isimli öykü kitabı çıkacak.

 

Kapadokyalı sanatçı yazar Aytekin'in üç yıl aradan sonra yeni kitabında bir araya getirdiği öyküleri, Roza Yayınları'ndan çıkarak, kitap severlerle buluşacak.

 

Aytekin'in ilk öykü kitabı olan Harman Zamanı'nda 22 öykü yer alıyor. Bu öykülerde eğitim, memleket sevgisi, toplumsal hayat, Anadolu insanının acıları, sevinçleri, aşk ve sevgileri anlatılıyor.

 

Aytekin, yaşanmış olay ve durumlardan hareketle yaşayan, duru, sade ve güzel bir Türkçe ile kaleme aldığı bu kitabında, Harman Zamanı, Hayatı Değiştiren Ölümler, Kısmetse dönerim, Ölüp Ölüp Dirilen Adam, Meçhul Şahıslar ve Vaka-i Adiyeden Biri, Yıkım, Hülya Kuaförü ve Taşlıbel Cinayeti gibi öykülerinde toplumsal hayatı ele alıyor.

 

Cemiyet hayatının büyük yara aldığı ve çözülmenin yaşandığı durumları Yıkım öyküsünde ele alan Aytekin, Güzellikler İçinde Giden Adam, Kırk Denizlerde Sandalda Bir Yürek isimli öykülerde umuda yolculuk, Ah Öğretmenim, 257 Sinan Arkadaşım öykülerinde de geleceğe yönelik azim ve heyecanını yaşatıyor.

 

Öykülerinde Orta Anadolu insanının 1960 yıllarındaki hayatlarından kesitler sunan Aytekin, kitapla ilgili yaptığı açıklamada, "Anadolu coğrafyasını gezmeyen bu topraklarda yaşayan insanların çilesini, gayretini, emeğini ve alın terini de bilemez. Öykülerimde okuyucuları geçmişe götürmeyi ve bugünkü neslin dünü bilmesini, görmesini ve o zamanki yaşantılara ışık tutmayı düşündüm. Özellikle kırsal kesim insanları düne göre bugün daha rahat bir hayat sürdürdüklerini düşünüyorum. İş gücüne dayanan ve imkansızlıkların yaşandığı bir hayat diliminde Anadolu insanını iyi tanımak gerekiyor. Edebi türler içinde eğer romanda veya öyküde bir başarı yoksa bu salt insanımızın iyi anlatılamadığından kaynaklanıyor. Öykülerimde içinde yaşadığım toplumun kederlerini, acılarını, mutluluklarını ve sevinçlerini hissederek yazdım" dedi.

 

Öykülerinde yakın zamanda yaşanmış ideolojik kesişmeleri de bir polisiye öykü kurgusu içinde ele aldığını belirten Aytekin, hayatın kendisinde deneyimlerin bir bedeli var olduğunu, ideolojik kaygıların bazen insanlara acılar yaşatabildiğini kaydetti.

 

Aytekin'in Harman Zamanı isimli ilk öykü kitabında ayrıca ideolojik düşüncelere inat yüreğinde aşkı yaşatma çabası içinde bulunan insanların samimi duygularına da kapılar aralıyor.

 

Aytekin'in bugüne kadar yayınlanmış biri çizgi roman olmak üzere edebi konularda dört kitabı bulunuyor.

 FİB Haber Merkezi olarak Değerli Yazar Osman Aytekin ağabeyimizi kutluyor hayırlı olmasını diliyoruz.Bu arada Harman Zamanı adlı kitabı ilk olarak biz satın almak istiyoruz.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.