banner461
banner195

Kaymaklı Kaymak Festivalinden Notlar…

Nevşehir'in merkeze bağlı Kaymaklı Beldesi Belediyesi tarafından, düzenlenen geleneksel 7.Kaymak Festivali'nde, yöre kadınlarının yaptığı en iyi kaymaklar belirlendi.

Kaymaklı Kaymak Festivalinden Notlar…
25 Ağustos 2012 Cumartesi 11:47

banner143
Kaymak Festivali
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir'in merkeze bağlı Kaymaklı Beldesi Belediyesi tarafından, düzenlenen geleneksel 7.Kaymak Festivali'nde, yöre kadınlarının yaptığı en iyi kaymaklar belirlendi.

 

İsmini yöre kadınlarınca yaygın yapılan kaymaktan alan Nevşehir'in merkeze bağlı Kaymaklı Beldesi Belediyesi tarafından, bu yıl 7'ncisi düzenlenen geleneksel 'Kaymak Festivali'nde, yöre kadınlarının yaptığı en iyi kaymaklar belirlendi.

 

Kaymaklı Düğün Salonu'nda düzenlenen '7'nci Geleneksel Kaymaklı Kültür ve Kaymak Festivali' başladı.Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma, son terör olayları nedeniyle festivalin sadece kaymak yarışmasının yapıldığını, eğlence bölümünde yer alan Uğur Işılak konserinin iptal edildiğini belirtti. Elma, geçen yıl Kaymaklı Beldesi'nde yıllardan bu yana yöre kadınları tarafından büyük bir özveri ve özen içerisinde yapılan kaymağın tanıtımı amacıyla düzenlenen kaymak festivalinin de patent hakkının alındığını hatırlattı. Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş da, terör olayları nedeniyle bu yıl kaymak festivalinin istenen düzeyde etkin olarak sağlanamağını ülke olarak terörü bir kez daha lanetlediklerini ifade etti.

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ethem Acar, İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz ve Kaymaklı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hacer Yıldırım'dan oluşan seçici kurul, 'Düz kaymak' dalında Hatice Akın'ın kaymağını birinci olarak belirledi. Aynı kategoride Bahtiyar Çelik ikinciliği ve Fatma Sezgin'de üçüncülüğü elde etti.

Festivalin sunumlarını Kaymaklı kasabasından Ersin Doğru başarılı  bir şekilde yaptı.

 

'Süslü kaymak' dalında da Yasemin Erdener birinciliğe layık görülürken, Ayşe Karaketir ikinci ve Hatice Kutay'da üçüncü olarak belirlendi. Yarışmada dereceye girenlere çeyrek cumhuriyet altınını Vali Abdurrahman Savaş ile törene katılan gazeteciler de yarışmacılara plaket verdi. Vali Abdurrahman Savaş da plaket veren gazetecilerin fotoğraf makinesini alarak onların fotoğrafını çekti.

 

Kapadokya Yılın Enleri Anadolu Kent Ödülleri Zirvesinde Yılın Kültür ve Tanıtım Dalında Yılın En İyi Belediye Başkanı Seçilen Kaymaklı Belediye Başkanı Sayın Halit Elma’ya plaketi salonu dolduran yüzlerce davetlilerin büyük alkışlarıyla FİB Haber Merkezi Genel Koordinatörü Fikret Çapacı tarafından takdim edildi.

 

Festivalde Ölüdeniz Yarenleri İngiliz Grubunun Türkçe söyledikleri 10.Yıl Marşı ve İstiklal Marşı ile Türkçe Türküleri de büyük beğeni topladı.

Kaymaklı Belediyesi su Arıtma Tesislerin sembolik açılışının da gerçekleştiği Festivalde Arıtma Tesisi hakkında vatandaşlar konusunda uzman jeoloji mühendisi tarafından bilgilendirildi.

Kaymaklı Kaymak festivalinde Şehitlerimiz unutulmayarak dualarla anıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nuran ergül - 4 yıl önce
kanal türkte seysettim hayran oldum keşke tanıtılan ürünler kaymak çekirdek kayısı gibi karko ıle satın alınabılse