banner461
banner195

Restorasyon Çalışmaları Ne Zaman Başlatılacak?

Nevşehir’de Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin restorasyonu ihalesinin tamamlandığı belirtilirken, restorasyon çalışmaları öncesinde ilk olarak Külliyenin yapısal inceleme çalışmalarının da son aşamaya gelindiği bildiriliyor.

Restorasyon Çalışmaları Ne Zaman Başlatılacak?
22 Mayıs 2013 Çarşamba 09:52

banner143
banner134

 Külliyenin yapısal inceleme çalışmaları kapsamında yaklaşık 12 adet Dijital çatlak ölçer sensörler ile tehlike boyutlarında olan çatlaklıklar izlemeye alındığı, Sensörlerin bir veri hattına bağlı ve bu veri sistemini Data hattı ile uzaktan da izlenebildiği ifade edildi.

 

Türkiye dışından dahi bu çatlakların hareketleri görülebiliyor rahatlıkla izlenebiliyor olduğuna dikkat çeken konuyla ilgili yetkililer, Jeo radar yöntemi ile zemin incelemelerinin tamamlandığı Külliyenin Mimar Sinan Üniversitesi Konservasyon laboratuarında malzeme deneyleri yapıldığını açıklıyor.

 

Külliyede yapılacak uygulama ve güçlendirme çalışmalarının Kurşunlu Camiini de etkileyeceği belirtilirken, Kurşunlu Caminin avlusunda 70-80 yıllık tarihi ağaçların kökleri külliyedeki kaya mekanların tavanlarındaki çatlaklıklardan sarkıyor. Zaman içinde çatlaklıklar genişleyerek yıkıma da sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla Bu ağaçlar büyük bir ihtimalle buradan kaldırılacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.