banner461

'Deve' siluetli peribacasına 'Aktürk' sahip çıktı

Devrent Vadisi'ndeki utanç veren 'Deve' silüetli peribacası çevresindeki koruyucu çitlerin yerli yabancı misafirlerden büyük tepki görmesi üzerine Ürgüp Belediyesi harekete geçti.

'Deve' siluetli peribacasına 'Aktürk' sahip çıktı
27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:47

banner143
banner134

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, Nevşehir'in Ürgüp ile Avanos ilçesi sınırları içerisinde bulunan Devrent Vadisi'nde tatilci ve turist gruplarının ilgiyle izledikleri doğal oluşumlu deve görünümlü peribacası çevresinde bulunan koruyucu çitlerin yenilenmesi için harekete geçti. 

Devrent haberimiz üzerine Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk gerekli talimatı verdi. Ürgüp Belediyesi Fen İşleri Müdürü gerekli keşfi yaptırdı. Çitin yenilenme ve düzenlemesi ile alanın çevre düzenlemesi önümüzdeki günlerde yapılacağı belirtildi.

Duyarlılığı ve Nevşehir'de Turizmin sahipsiz olmadığını gösterdiği için Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk'ü tebrik eder çalışmalarında başarılar dileriz. 

Gelin şimdi 'Deve' siluetli peribacası ilgisizlik nedeniyle kaderine terk edildi? haberini yeniden hatırlayalım.

Nevşehir'in Ürgüp ile Avanos ilçesi sınırları içerisinde bulunan Devrent Vadisi'nde tatilci ve turist gruplarının ilgiyle izledikleri doğal oluşumlu deve görünümlü peribacası çevresinde bulunan koruyucu çitlerin bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle adeta kaderine terk edildi.

Edinilen bilgilere göre, Kapadokya Bölgesi'nde binlerce peribacasının bir arada bulunduğu ve bu nedenle 'Perili Vadi' olarak da bilinen Devrent Vadisi'ndeki 'Deve' silüetli peribacasının çevresine zemininde aşınmaların meydana gelmesi nedeniyle 2013 yılında koruyucu çit yerleştirilmişti. 

Ama, maalesef ilgisizlik, bakımsızlık ve kontrol edilmeyişi nedeniyle şimdiki perme perişan halini gören yerli yabancı misafirlerden büyük tepki görüyor.

İşte Bölge turizmcisi bir okuyucumuz FİB Haber Whatsapp ihbar hattına gönderdiği şikayetinde; "Bölgeyi ziyaret eden yerli yabancı tatilci ve  turistlerden büyük ilgi gören deve siluetli peribacasının hala hazırda koruma çitinin bu hali tam manasıyla içler acısı... Oysa buralar bizim aynamız... Bu çirkin görüntü ya kaldırılmalı yada yenilenip sağlamlaştırılmalı...Bunu biz görüyoruz yetkililer uyuyor mu? Biri anlatsın bizim gördüklerimizi onlar görmez mi? diyerek tepkilerini dile getirdiler.

İşte şikayete ek olarak çektikleri fotoğraflarıda FİB Haber Merkezine gönderen duyarlı bir vatandaşımız da Allah aşkınıza, UNESCO tarafından Dünya kültür miras listesinde yer alan Kapadokya bu kadar mı sahipsiz? İl Turizm Müdürlüğü ne iş yapar? Bu görev kimin? Peribacalarını kim koruyor? Eğer yetkili buraya el atamassa zamanla bu muhteşem görüntüden eser kalmayacak.

Her yıl yerli yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapan ve binlerce insanın ekmek kapısı Kapadokya'da böyle bir duyarsızlık olamaz.

Kendisi ile görüştüğümüz bir turist rehberide; "Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz arkadaşlar, tek kelime ile rezalet. Bu peribacalarını kim koruyor. Bölge turizminden sorumlu olanlar, bizim bu gördüklerimizi görmezler mi? bunun adı düpedüz ilgisizlik ve büyük sorumsuzluk diyerek tepkilerini dile getirdiler.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.