banner461

Ezandan etkilenen Rus öğretmen Nevşehir'de Müslüman oldu

Rus vatandaşı Tatiana ihtida merasimi ile kelime-i şehadet getirerek Elif ismiyle Müslüman oldu.

banner503
Ezandan etkilenen Rus öğretmen Nevşehir'de Müslüman oldu
18 Şubat 2020 Salı 12:51

banner143
banner134

Rus vatandaşı Tatiana ihtida merasimi ile kelime-i şehadet getirerek Elif ismiyle Müslüman oldu.

Kendi arzusu ile Müslüman olmaya karar veren Hıristiyan Rus vatandaşı Tatiana için, Nevşehir İl Müftülüğünde ihtida merasimi düzenlendi.

Rusya’da yaşayan Tatiana Kapadokya'yı gezmek için arkadaşları ile geldikleri Nevşehir’de, İl Müftülüğüne müracaat ederek Müslüman olmak istediğini beyan etti.

Üç yıl önce geldiğim İstanbul'da Sultan Ahmet meydanında gezerken dinlediğim ezandan çok etkilendim…

Üç yıl önce geldiği İstanbul'da Sultan Ahmet meydanında gezerken dinlediği ezandan çok etkilenen ve İslam dinini araştırmaya başlayan, araştırmalarının sonucunda Müslüman olmaya karar veren Tatiana, “Buradaki arkadaşlarımdan ve kitaplardan  İslam dinini öğrendim. Üç yıldır İslam dinini araştırıyordum, Allah'ın huzurunda ve şahitlerin şehadetinde İslamiyet'i  isteyerek, severek ve bir baskı altında kalmadan seçtim, çok mutluyum” sözleriyle sevincini dile getirdi.

Kurra Hafız Fatih Aydın’ın Kur’an-ı kerim tilavetiyle başlayan ihtida merasiminde, Tatiana'ya İslamiyet hakkında özet bilgiler veren İl Müftüsü Öztürk, İslam’ın temelinin Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak olduğunu belirtti.

İhlas suresinin mealini okuyup açıklayan İl Müftüsü Öztürk ikinci önemli esasın Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek olduğunu söyledi.

İl Müftüsü Öztürk’ün, imanın esaslarını ve İslam’ın şartlarını kısaca anlatıp,  kelime-i şehadet getirerek anlamını açıklamasından sonra; İslam ile şereflenen ve Elif ismini alan Tatiana da, şehadet getirip Allah’tan başka ilahın olmadığına ve Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve peygamberi olduğuna inandığını söyleyerek Müslüman oldu.

İl Müftüsü Öztürk, yeni Müslüman olan Tatiana’yı tebrik ederek yeni hayatında Allah’tan başarı diledi. İyi bir Müslüman olabilmek için iman, ibadet ve ahlak kurallarına uymak gerektiğini, kurallarına uyabilmek için öğrenmesini, öğrendikçe de tatbik etmesini tavsiye etti.

İl Müftüsü Öztürk, merasim sonunda Elif hanıma ihtida belgesini takdim ederek Kur'an-ı Kerim, ilmihal ve İslamiyet’i anlatan Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarından çeşitli kitaplar hediye etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.