banner461
banner195

Nevşehir de Seçim Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Nevşehir’de yerel yönetimler seçimi öncesinde seçim değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Nevşehir de Seçim Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
13 Şubat 2014 Perşembe 15:57

banner143
banner134

Vali Mehmet Ceylan başkanlığında valilik salonunda yapılan toplantıda, seçimin başlangıç tarihi ile oy verme gününe kadar olan süreçte uyulması gereken usul ve esaslar hakkında siyasi parti temsilcilerine bilgi verildi ve fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıya seçimlerle ilgili işlemlerden sorumlu Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Il Jandarma Komutanı Jandarma Albay Dursun Ertuğrul, Il Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel, seçime katılacak siyasi partilerin il başkanları, Il Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Serdar Kaya, Il Emniyet Müdür Yardımcıları Abdurrahman Tosun ve Hilmi Umay ile Il Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Ali Demirel de katıldı. Vali Ceylan yaptığı konuşmada, Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvim doğrultusunda propaganda çalışmalarının devam ettiğini ve bugüne kadar Nevşehir’de olumsuz herhangi bir olayın yaşanmadığını belirtti. 

 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasında yer alan; "Mahalli idareler seçimleri beş yılda bir yapılır. Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın Mart ayının son Pazar günü oy verme günündür." hükmüne istinaden, mahalli idareler seçimleri 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacaktır.

Seçimin başlangıç tarihi ile birlikte seçim işlemleri ve seçim süreci işlemeye başladığında oy verme gününe kadar olan bu süreçte uyulması gereken usul ve esaslar hakkında siyasi parti temsilcileriyle 07/02/2014 günü saat 14:00'da Valilik Toplantı Salonunda Sayın Valimiz Mehmet CEYLAN'ın başkanlığında bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıya seçimlerle ilgili işlemlerden sorumlu Vali Yardımcısı Nurettin ATEŞ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Dursun ERTUĞRUL, İl Emniyet Müdürü Mehmet YÜKSEL, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Serdar KAYA, İl Emniyet Müdür Yardımcıları Abdurrahman TOSUN ve Hilmi UMAY ile İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Ali DEMİREL'de katılmıştır. Söz konusu toplantıda;

Sayın Valimiz Mehmet CEYLAN Vali toplantıyı açış konuşmasında özetle; Yüksek Seçim Kurulunca kabul edilen ve 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde uygulanacak seçim takviminin işlediğini, seçimlerin İlimizde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılabilmesi gerekli tedbirlerin alındığını, yapılan bu toplantıda 298 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat ile Yüksek Seçim Kurulu kararları çerçevesinde seçim süresinde uyulması gereken usul ve esaslarla ilgili bilgilendirme yapılacağını, bu konularda siyasi parti temsilcilerimizin görüş ve önerilerini almak istediğini ifade etmiş ve toplantıya katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür etmiştir.

Daha sonra, 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimleri nedeniyle seçim süresinde uyulması gereken usul ve esaslarla ilgili olarak Vali Yardımcısı Nurettin ATEŞ tarafından bir sunum yapılmıştır. Söz konusu sunumda; Açık ve kapalı yerlerde propaganda, seçim büroları, basın iletişim araçları ve internete propaganda, hoparlörle propaganda, propaganda amaçlı yayın ve malzeme dağıtımı, propaganda yayınlarına ilişkin yasaklar, ilan ve reklam yerleri, ilan ve reklam yerleri ile ilgili yasaklar, matbua dağıtımı, seçim süresince yapılamayacak işler, seçim propaganda serbestliğinin başlangıç tarihi olan 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içerisindeki yasaklar, sandık alanı, sandık alanında bulunabilecekler, sandık alanındaki yasaklar ve yapılamayacak faaliyetler, sandık çevresi, sandık çevresinde bulunabilecekler ve bina sorumluları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunulmuştur.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.