banner461
banner195

Nevşehir'de Umreciler Dua ve Tekbirlerle Uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Organizasyonu ile umreye gidecek umreci adayları, İl Müftülüğünce düzenlenen programla dua, salavat ve tekbirlerle uğurlandı.

Nevşehir'de Umreciler Dua ve Tekbirlerle Uğurlandı
14 Ocak 2015 Çarşamba 11:12

banner143
banner134
 Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Organizasyonu ile umreye gidecek umreci adayları, İl Müftülüğünce düzenlenen programla dua, salavat ve tekbirlerle uğurlandı.

Kutsal topraklara umre ibadetini yerine getirmek üzere, 24 günlük 1. Tur ile umre programına katılan 26 umreci adayları, Nevşehir’den Kayseri Havaalanına uğurlandı.


Umreciler için eski sebze pazarında İl Müftülüğünce uğurlama töreni düzenlendi. Törene, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Müftü Yardımcıları Nazım Haksever, umre yolcuları ve yakınları katıldı.


“Sizleri Allah’ın misafirliğine ve Resulullah’ın misafirliğine uğurlamaktan son derece mutluyuz” diyen İl Müftü Yardımcısı Nazım Haksever; “Çünkü Hac ve Umre, hem dünyevi hem de uhrevi faydaları bulunan çok kutsal, çok mübarek bir hadisedir. Bu mutluluğu yaşamak her Müslüman’ın arzusudur” dedi.

 

“Umre, ikinci bir umreye kadar olan günahlara keffarettir. Mebrur haccın karşılığı ise cennettir.” Hadisini hatırlatan Müftü Yardımcısı Haksever, “Umre ziyareti vesilesi ile başta yeryüzünün en şerefli mekânı Kaba-i Muazzama ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Ravza-ı Mutahharası, Kabr-i Saadeti ile kutsal mekânların ziyaretine gidiyorsunuz. Bu ise bir mü’min için en büyük bahtiyarlık ve ilahi bir lütuf demektir. Zira her Müslüman, ilahi vahyin nazil olduğu yerleri görüp, manevi havayı teneffüs etmeyi, Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz ile Ashab-ı Kiram’ın medfun oldukları mekânları ziyaret etmenin arzusu içindedirler. Ne mutlu sizlere ki, O mübarek beldenin yolcularısınız.  Cenab-ı Hak ziyaretlerinizi ve umrenizi kabul eylesin. Burada bulunan, gönlü sizlerle olan dostlarınız ve ülkemiz için, dua ediniz.” dedi.

 Haksever; “Başta Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’ ye gereken saygıyı göstermeleri için umrecilere hatırlatmalarda bulundu. Bu meyanda Şair Nâbi’ nin;

“Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbubi Hüda’dır bu,

Nazargâh-i ilahidir, makam-ı Muhammed Mustafa’dır bu” mısralarını okudu ve

 

“Ey bâd-ı sabâ uğrarsa yolun semt-i Harameyne,

Ta’zîmimi arzeyle Rasûlüs-sekaleyne” diyerek mukaddes beldelere selam götürmelerini umrecilerden istedi.

 

İl Müftüsü Yakup Öztürk; “ Tüm dünya Müslümanları için dua edin. Müslümanların birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacı var. O mekânlar duaların kabul edildiği mekânlardır. O mübarek topraklara, Allah’ ın Resul’üne bizden selam götürün. Kâbe’de bizim için dua edin” dedi ve ardından coşkulu bir dua yaptı. 

 

Duygulu anların yaşandığı törende umreciler, Kayseri Havaalanına, oradan da Medine-i Münevvere’ ye yolculuk yapmak üzere tekbirlerle uğurlandılar.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yorum - 3 yıl önce
konuyla i̇lgi̇li̇ deği̇l ama ben i̇l dişinda yaşayan bi̇r nevşehi̇rli̇yi̇m. fotograflara bakinca eski̇ pazar yeri̇ndeki̇ şu terk edi̇lmi̇ş, afetten çikmiş i̇zleni̇mi̇ veren bi̇nalar di̇kkati̇mi̇ çekti̇. çözüm ne zaman?
Avatar
damla akbaş - 3 yıl önce
çok güzel bir uğurlama