banner461
banner195

Nevşehir'in Derinkuyu İlçesinde Ekin Hasadı Başladı

Derinkuyu İlçesinde ekin hasadının başlamasıyla birlikte biçerdöverler de gelmeye başladı. Hava sıcaklığının mevsim sıcaklığının üzerinde seyretmesi nedeniyle geçen yıllara göre Derinkuyu’ya biçerler 10 gün erken girerek hasada başlandı.

Nevşehir'in Derinkuyu İlçesinde Ekin Hasadı Başladı
15 Temmuz 2013 Pazartesi 18:59

banner143
banner134
Nevşehir'in Derinkuyu İlçesinde ekin hasadının başlamasıyla birlikte biçerdöverler de gelmeye başladı. Hava sıcaklığının mevsim sıcaklığının üzerinde seyretmesi nedeniyle geçen yıllara göre Derinkuyu’ya biçerler 10 gün erken girerek hasada başlandı.

Biçerler ekinlerin dönümünü 20 TL’ye, Saman Yapan Makineli araçlar  130 TL’ye, Balya yapan römorklar balyanın tanesini 1 TL 30 kuruşa, Eniz samanı yapan motorlar da 70 Tl’ye ekinleri işlemeye başladı.   


Derinkuyu Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı Yüksel Kılıç, üreticilerin biçerlerin bulunduğu mevkilerdeki tarlalarının başlarına gitmeleri çağrısında bulunarak “İlçemize bugün itibariyle 15 adet Biçerdöver, 18 adet Balya makinesi,8 adet Saman yapan,2 tane de Eniz samanı yapan araç gelerek arazilere dağıttık.

Başkan Kılıç,  Çiftçilerimiz biçerlerin başında olması gerekmektedir. Bunun için belediye hopörlerinden ilan yaptırıyoruz. Koruma Başkanlığı olarak ekinlerin işlenme sırasında tane kayıplarının önlenmesi için kontrollerde bulunuyoruz. Geçen yıla göre bu yıl ekinlerimiz iyi, bundan dolayı da bu sene saman ve balyada sıkıntı yok”dedi.

İlçede bir traktör samanın satımının, 200 ila 250 TL arasında satılmaya başlandı. Samanın bol olması nedeniyle geçen yıla göre saman fiyatları yarıya düştü.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.