banner461
banner195

NTSO’dan Üyelerine Duyuru

Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı İhracatta Kullanılan Ahşap Ambalaj Malzemeleri konusunda oda üyelerine önemli bir duyuruda bulundu.

NTSO’dan Üyelerine Duyuru
06 Şubat 2015 Cuma 16:11

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı İhracatta Kullanılan Ahşap Ambalaj Malzemeleri konusunda oda üyelerine önemli bir duyuruda bulundu.

Söz konusu duyuruda “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen yazıda, ihraç ürünleri ambalajlamada kullanılan ahşap malzemelerin uluslararası mevzuata uygun olmamaları sebebiyle 2014 yılı Kasım ve Aralık ayma ait 11 adet bildirim alındığı belirtilmiştir. Alınan bildirimlerin büyük bir kısmının bitkisel ve hayvansal ürünler dışındaki ürünlerin ihracatında kullanılan ahşap ambalaj malzemeler olduğu ifade edilmiştir. Yazıda, söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin 04.12.2011 tarihli ve 28132 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre işleme tabi tutulmuş ve uluslararası mevzuat hükümlerine göre (ISPM15) işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmiştir. Yazıda devamla, Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinden diğer ülkeler tarafından da görülebildiği, bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajının zedelendiği vurgulanmıştır. AB üyesi ve diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesini teminen ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin uluslararası mevzuata uygun olması gerektiği bildirilmiştir. Üyelerimize duyurulur” ifadelerine yer verildi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.