banner461
banner195

Doktor Açığını Kapatmanın Yolu Nöbet Değil

Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Hakan Gündüzpolat, acil servislerdeki doktor açığını kapatmanın yolunun, aile hekimlerine nöbet tutturmak değil, koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vererek ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasının sağlanması olacağını dile getirdi.

Doktor Açığını Kapatmanın Yolu Nöbet Değil
11 Nisan 2014 Cuma 20:03

banner143
banner134

Doktor Açığını Kapatmanın Yolu Nöbet Değil

NEVŞEHİR(MHA) Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Hakan Gündüzpolat, acil servislerdeki doktor açığını kapatmanın yolunun, aile hekimlerine nöbet tutturmak değil, koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vererek ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasının sağlanması olacağını dile getirdi.

Tam gün yasasıyla, aile hekimlerine nöbet tutma mecburiyeti getiren kanuni düzenlemenin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle uygulanmaya başlanacağına dikkat çeken Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Hakan Gündüzpolat, “Genelgede nöbet hizmetlerinde uyulacak hususlara yer verildi. Sağlık-Sen olarak baştan beri aile hekimlerinin nöbet tutmasına karşı çıktık, bu uygulamadan vazgeçilmesini istedik. Acil servislerdeki doktor ihtiyacına istinaden başlatılmak istenilen nöbet uygulaması, sorunu çözmeyeceği gibi, yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Tam Gün Yasası’yla kanuni alt yapısı oluşturulan nöbet mecburiyeti her şeye rağmen yine de uygulanacaksa, ihtiyaç duyulan yerler ve gönüllülük esası dikkate alınarak yapılmalıdır. Nöbet tutacak doktorların karşılaşacağı sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Bunlardan biri de mesleki mali sorumluluk sigortasıdır. Acil serviste nöbet tutan doktorların kurumca ödenen zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası bulunmaktadır. Acil serviste nöbet tutacak olan aile hekimlerinin nöbette  yaşayacakları vakalara karşı mesleki mali sorumluluk sigortaları sorunu çözüme kavuşturulmalı, illa da nöbet tutturulacaksa aile hekimlerinin mesleki mali sorumluluk sigorta primleri de yine kurumca karşılanmalıdır. Özellikle kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanlarının hastanelerde hangi statüde nöbet tutacağı ve hastalara nasıl müdahale edeceği de ayrı bir sorundur. Mevzuat düzenlemeleri yapılmadan başlatılmak istenen uygulama, yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Sağlık-Sen olarak çağrımız; acil servislerdeki doktor açığını kapatmanın yolu, aile hekimlerine nöbet tutturmak değil, koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vermek ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasını sağlamaktır” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.