banner461
banner195

Hedef Tutturulabilecek mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, Nevşehir’de sigortasız kişi çalıştıranların % 2 seviyesinde bulunduğunu belirtirken, 2013 Yılı hedeflerinin bunu % 1’e indirmek olduğunu söyledi.

Hedef Tutturulabilecek mi?
27 Kasım 2013 Çarşamba 09:14

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, Nevşehir’de sigortasız kişi çalıştıranların % 2 seviyesinde bulunduğunu belirtirken, 2013 Yılı hedeflerinin bunu % 1’e indirmek olduğunu söyledi.

Sigortasız kişi çalıştıranlara öngörülen cezanın 2013 yılı itibariyle arttığına işaret eden SGK İl Müdürü Yıkarbaba, bu yıl da kayıt dışı ile mücadele için denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini belirtti.

Nevşehir genelinde 70 bin sigortalının bulunduğunu kaydeden Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, “İlimiz genelinde sigortalı çalışan sayımız 70 bin dolayında. Kayıt dışı ise 2012 yılında % 2 seviyesinde idi. Amacımız bu yıl kayıt dışını % 1‘lere kadar indirmek. Toplum bilinçlendiğinde bu kayıt dışı çalışmanın daha da azalacağını düşünüyorum. Biz kurum olarak kayıt dışı ile mücadele konusunda ilimizdeki sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarının bu bilinçlenme sürecinde görevi büyük. 2013 Yılı için 1 ay sigortasız eleman çalıştıranın cezası 3 bin TL dolayında. Bu nedenle işverenlerimizin bu cezaya maruz kalmamaları için sigortasız personel çalıştırmamayı tercih edeceklerini düşünüyorum. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kayıt dışı ile mücadele konusunda denetimlerimizi aralıksız sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.