banner461
banner195

Paralel Yapının Bu Kadar Alçalacağını Düşünemezdim

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Ahmet Yavuz Uluer, Paralel Yapıya bağlı olduğu iddia edilen bir çetenin kendisini de dinlediği yönündeki haberlere büyük tepki gösterdi.

Paralel Yapının Bu Kadar Alçalacağını Düşünemezdim
19 Mart 2014 Çarşamba 14:27

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Ahmet Yavuz Uluer, Paralel Yapıya bağlı olduğu iddia edilen bir çetenin kendisini de dinlediği yönündeki haberlere büyük tepki gösterdi.

Uluer konuya dair açıklamasında; “Bizim Vatanseverliğimizden, dinimiz ve bu vatan toprakları için seve seve canımızı vereceğimizden kimsenin endişesi olmasın. Paralel yapı altında yapıldığı iddia edilen dinlemelerin bu kadar alçalacağını asla düşünemezdim. Benim gibi bir Anadolu Çocuğunun böyle çirkin bir dinleme ile karşı karşıya bırakılmam doğrusu beni oldukça üzdü. Sonra dinleseler ne olur?. Allah’a Şükür alnımız ak. Bu dinlemeleri ben yüz kızartıcı bir suç gibi görüyorum. Biz dik yürümeye devam edeceğiz, dik duracağız. Zaten bizim cemaatle filan uzaktan. Yakından bir alakamızda yok. Bizim davamız İlahi Kerimetullah davası. Söz konusu dinlemelerle ilgili devletimizin ilgi makamlarının gerekeni yapacağından da şüphemiz yok” dedi.

Her Yer Telekulak

2 bin 500 kişinin ‘Selam Terör Örgütü' kisvesiyle dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından şimdi de paralel yapının 30 ilde 148 bin kişiyi mercek altına aldığını gözler önüne serildi. Bu iller arasında Nevşehir'de bulunuyor. Açıkçası Van'dan Edirne'ye Nevşehir'den Trabzon'a 30 ilde her yer Tele kulak.

'Selam Terör Örgütü' bahanesiyle binlerce kişinin illegal dinlendiğinin orta çıktığı tarihi tele kulak skandalı bitmek bilmiyor. Şimdi de 30 ilde aralarında çok sayıda valilik ve kaymakamlıkların da yer aldığı siyasi partinin il ve ilçe teşkilatları, emniyet müdürlükleri ve amirlikleri, adliyeler, savcılar, hakimler, polis memurlarından emniyet müdürlerine kadar her kademeden emniyet görevlisi, TSK mensupları, belediye başkanlıkları, STK yöneticilerinin 'terörist' ve 'organize suç örgütü'üyesi gibi gösterilerek üç yıl boyunca illegal olarak dinlendiği ortaya çıktı.

30 ilde 147 bin 858 kişiyi dinleyen karanlık yapının 'Ergenekon, uyuşturucu, terör' gibi soruşturma dosyalarına dinlemek istedikleri isimleri monte ettikleri belgelendi.Star'ın ele geçirdiği belgelerde 30 ildeki dinlemelerden sadece bin 173 kişilik liste yer alırken örgütün hakim, savcı ve polislerin tüm özel hayatını ileride kullanmak üzere 'arşiv'lediği belirtildi.

Skandal dinleme listesinin ardından TİB kayıtlarındaki dinleme rakamları da şok etmişti. TİB kayıtlarına göre, Emniyet iki yılda bir milyonu aşkın dinleme yaptı. TİB'in mahkeme kararlarıyla yaptığı dinlemelerin büyük oranının paralel yapının çalışmaları kapsamında olduğu ortaya çıktı. Emniyetin "İhbar mektubu" yöntemiyle dikkat çekmeyen isimler üzerinden özel yetkili savcılar aracılığıyla başlattığı "terör faaliyetleri, organize suç örgütü, uyuşturucu, kaçakçılık, Ergenekon, İBDA-C" gibi soruşturmalara ilgili ilgisiz birçok isim eklendi. İçi boş birçok soruşturma dosyasına emniyet "Terör faaliyeti", "Organize suç örgütü" veya "Uyuşturucu" gibi gerekçelerle kendilerine yakın savcıları kullanarak mahkemelerden dinleme kararı çıkarttı.

Polisin "Terör, organize suç örgütü, uyuşturucu suçları" gibi genel kalıp doğrultusunda "Suç oluşumuna gidiliyor" denilerek mahkemelerden alınan kararlar TİB'e yollanarak dinlemeler aylarca yapıldı. Bu dinlemelerin bazılarının gerçekten adli soruşturmalar kapsamında gerçekleştirildiği ancak çoğunun paralel yapının "şantaj ve dizayn" için gelecekte kullanmak üzere hazırladığı havuzunda arşivlendi. Emniyette oluşturulan bu "havuz"un tamamının şu an yurtdışında olduğu iddia ediliyor. Dinleme kararlarının ve dinlenen isimlerin ise UYAP sistemine kaydedilmediği belirtildi. Dinlenenler arasında paralel yapıya yakın emniyet görevlilerinin olması ise dikkat çekti. İddiaya göre, paralel yapı kendi adamlarını "Kontrol altında tutmak için" dinledi. Gözdağı ve baskı havası estirmek amacıyla yapılan bu dinlemelerin çoğunun emniyet teşkilatında olması ise "Can damarlarını kontrolde tutma çalışması" olarak değerlendirildi.

13 bin 54 kişinin dinlendiği Adana'da ele geçen 102 kişilik dinleme listesinde 10 yargı mensubu 5 adliye müdürü ile 68 polisin 2011-2013 arasında dinlendiği görüldü. 28 bin 508 kişinin dinlendiği İstanbul'da takibe takılan 220 kişiden 100'ünün polis olduğu anlaşıldı. 11 bin 231 kişinin dinlendiği Ankara'da belirlenen 41 kişiden 17'sinin polis olduğu görüldü. 12 bin 978 kişinin dinlendiği İzmir'de takip edilen 69 kişiden 46'sının polis olması dikkat çekti. 10 bin 817 kişinin dinlendiği Hatay'da 38 kişiden 14'ünün polis olduğu görüldü. Gaziantep'te takip edilen 59 kişiden 24'ünün polis olduğu dikkat çekti. Edirne'de 29 kişiden 15'nin emniyet mensubu, Kocaeli'de 78 kişiden 51'inin polis, Van'da takip edilen 41 kişinin tamamının polis, Sakarya'da 125 kişiden 73'ünün polis olduğu dikkat çekti.

Karanlık örgüt 30 ilde 147 bin 858 kişiyi dinledi. Adana 13 bin 54, Ankara 11 bin 231, Antalya 7 bin 52,  Aydın 2 bin 764, Elazığ 3 bin 64, Bursa  3 bin 596, Edirne bin 273, Erzurum bin 999, Eskişehir bin 429, Gaziantep 15 bin 426, Hatay 10 bin 817, Isparta 693, İstanbul 28 bin 508, İzmir 12 bin 978, K.Maraş bin 363, Karaman 592, Kayseri bin 770, Kırıkkale 845, Kırklareli 805, Kilis 1332, Kocaeli 5 bin 896, Konya 4 bin 389, Nevşehir 892, Rize 909, Sakarya 2 bin 816, Samsun bin, Tekirdağ 825, Trabzon bin 119, Tunceli bin 374, Van 8 bin 489.

Paralel çetenin Adana'da yargıçları neden dinlediği Konya merkezli yürütülen Okyanus davasına bakılınca daha da iyi anlaşıldı. 2008'de başlayan dava daha sonra Adana'ya gönderilmişti. O dönem dosyanın Adana'ya gönderilmeden önce Adana Savcılığında görevli hakim ve savcıların 15 gün boyunca dinlenerek dosyanın kime verileceği belirlendiği yönündeki iddialar çokça tartışılmıştı. Paralel çetenin hakim olduğu Adana Savcılığı ayrıca son günlerde çokça tartışılan MİT TIR'larına yönelik operasyonlarla da dikkat çekmişti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
Sayın başkanım bunlar alçagın ileri gideni fakat sayın destici farklı düşünüyo galiba
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
Başkanım oyun çok büyük olduğu. İçin kusara bakma oyum akp ye
Avatar
ahmet yaşar - 4 yıl önce
ben yavuz başkanı senelerdir tanırım. bu kadar güzel yazı yazabildiğini bilmiyordum.
Avatar
inlerine girilsin - 4 yıl önce
sayın başkan il imamı abilerine sor bakalım ne istemişler sizden ve hala bu şehirde bunlara kim pirim veriyor
Avatar
hakan oy - 4 yıl önce
ahmet yavuz uluer kimdir.
Avatar
yavuz ok - 4 yıl önce
siyaset yapacaksan projenle başkan adayınla gel yok şu bu ucuz siyaset bitti kuzum
Avatar
vatandaşşş - 4 yıl önce
başkanım rahat ol bir tek sen değilsin,bbp partisinin tüm genelini dinlemişler ve
diğer illerde ki listede de bbp den isimler var,
akp, chp, mhp, hakim savcı polis ne ararsan hepsininde isimleri var....
Avatar
hakan uluer - 4 yıl önce @ahmet yaşar
senelerdir tanıyorum derken?bu kadar güzel yazı yazabildiğini derken!!!,yukarda o kadar anlatılanlardan anlayabildiğin bumu?