banner461
banner195

Çevrimiçimisiniz ?

İnsanlık tümüyle çevrimiçi olmuş. Herkes bir şeyler paylaşıyor. Herkesin dilinde özlü ve güzel sözler. Herkes birbirine bir ayna tutmuş fakat kimse kimseyi görmüyor..Aslında Çevrimdışı olmuş desek daha doğru olacak.Sosyal paylaşım siteleri bu bağlamda hastalık yapacak türden olmamalı.

Çevrimiçimisiniz ?
10 Ocak 2013 Perşembe 19:10

banner143
banner134

 Çoğu evli barklı çoğu yaşını başını almış. Evde işte belki de tuvalette, bir sosyal ağ hastalığı aman kim ne yazmış aman kim ne demiş. Sabahtan akşama kadar sonu necaset ismiyle biten bir arkadaşlık sitesinde anarşist mi ararsın vatan kurtaranı mı ararsın hayranlarına gülücük dağıtanı mı ararsın, bunalım takılanı mı ararsın ne ararsan bulmak mümkün.

 

Bir ruhsal çöküntü ve depresyon halinde olan o kadar çok insan var ki ne yazık ki kendileri dahi bunun farkında değiller. Uzaktan nice saygı duyulan hayran olunan insanın bu ağlarda ki hallerini görünce birçok kimsenin fikri ben bu insana mı saygı duymuşum şeklinde değişmekte.

 

Ömrünün kıymetli dakikalarını, çocuklarını eğitmek , akrabalarını ziyaret etmek, ilim öğrenmek yerine incir kabuğunu doldurmayan meseleler peşinde harcayan insanlar birgün uyandıklarında herşey için çok geç kaldıklarını anlayacaklar fakat iş işten geçmiş olacaktır.

 

İnsanlar madden birbirlerine yaklaştıkça ne yazık ki manen uzaklaşmaktadırlar. Şimdi birçok insan istediği insana bir cep telefonu kadar yakındır fakat kalben kutuplar kadar uzak durumdadır.

 

Sosyal medya insanlarda ki şöhret olma tutkusunu iyice açığa çıkartarak herkesi kendi çapında bir star gibi davranmaya sevk etmiştir.

 

Zayıf karakterli birçok insan ruhunda ki hırsın ve kalbinde ki kibrin zehrini buralarda döküp durmaktadır.

 

İnsanları birleştirme iddiasıyla yola çıkan bir aracın insanları bu kadar ayrıştırması gerçekten çok ironik bir durumdur.

 

Burada en önemli mesele ise zaman israfıdır. Kısıtlı ömür dakikalarını bu malayani işler ile harcayan insanlar düştükleri gafletin acaba farkında mıdırlar?

 

Eğer süreç böyle devam ederse ve birçok insan tekrar normal hayatlarına rehabilite edilmezse kısa bir zaman sonra yüz yüze iletişim yerini bu ağlar üzerinden birbirini dürtme gülücük gönderme ve bir şeyler paylaşma şekline bırakacak ve insanlar balık hafızasına dönen hafızalarıyla kendilerini bile unutacaklardır.

 

Hatta sanal mezarlıklar kurulup sanal ölülere sanal dudak kıpırtılarıyla dualar okunacaktır.

 

Sosyal medya insanları köleleştiren görünmez bir iktidar olarak kırbacını her şaklattığında bir köle daha unutulmuşluğun yalnızlık odalarında can verecek ve kibrini bir mendil gibi taşıyan nice mahkûm sanal mezarlıklara doğru yol alacaktır.

 

İnsanların kişisel tarihlerini dahi unuttukları bir hengâmede ruhlarını zehirleyen bir bilinçsizlik çukurundan kurtulmaları gittikçe zorlaşmaktadır.

 

Sosyal medya dedikleri bu kâbus bir nimet olmaktan çıkıp bir bela gibi üstümüze çökmüş evlerde eşleri dahi birbirine kablolu ve kablosuz ağlar üzerinden iletişim kurmak zorunda bırakmıştır.

 

Ayrıca riyakârlığı bir yaşam biçimi haline dönüştüren insanlar buralarda kendilerine yüzlerce maske takarak müşteri aramaktadırlar.

 

Mahremiyeti başının tacı yapan bir medeniyetin çocuklarını müsamere çocuklarına döndüren bu ağlar bizi bizden çalıp maskara etmeden mahremiyetin asil kanatlarını takıp uçmanın erdemine erişmek zorundayız.

 

İş işten geçmeden hiçbir şey haddini aşmadan ölçülü bir şekilde arada sırada şöyle bir bakıp reklamların ve tüketim kültürünün kölesi olmadan, şöhret hastalığına tutulmadan sırf haberleşme maksadıyla buraları değerlendirmeliyiz.

 

İnsanın yaşamın zorluklarından kaçtığı bir uyuşturucu olarak da görülebileceğimiz bu hastalığa karşı Allah herkese sonsuz ve derin bir sabır ve sağlam bir iman versin.

 

Kendi kendisiyle hesaplaşabilen insanlar bu cendereden kendilerini kurtarabilecek ve bu araçların kölesi olmadan amaçlarına ulaşabilecektir...

Mehmet Baş

banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Can Hamarat - 5 yıl önce
sosyal medya ile sosyal ağlar yani (facebook,twitter,google+) vs. aynı şey değildir lütfen insanları sosyal medya hakkında yanlış bilgilendirmeyin. sosyal ağlar konusunda söylediğiniz birçok konuda haklısınız.fakat bunun önüne, sizin deyiminizle sosyal medyayı söylemek istediğiniz sosyal ağlar'ı yerden yere vurarak bir uyuşturucu madde gibi göstererek geçemezsiniz. tam aksine insanları ve genç nesili bu araçları doğru kullanmaları konusunda bilinçlendirmelisiniz. unutmayınki yazdığınız bu yazıyı benim önüme çıkaran sosyal medyadır. fibhaber gibi nevşehir'in en büyük haber sitesi de dahil uyuşturucu gibi bahsettiğiniz sosyal ağlardan faydalanıyorlar daha geniş ziyaretçi kitlelerine ulaşıyorlar. kendinize şunu sorun bu yazdığınız metin amacına nekadar ulaştı ? şuan hala türkiye'de 42 milyon aktif sosyal ağ kullanıcısı var. olaya biraz daha gerçekçi bakarsak kumarı oynayan değil oynatan kazanır. allah herkeze düşünme yetisi ve irade vermiş
Avatar
Can Hamarat - 5 yıl önce
insanın kendi seçimidir elindeki nimeti nasıl değerlendireceği. bu yüzden insanları sosyal ağ ve sosyal medya'nın faydalarından bahsedin nasıl kullanılması gerektiğinden ve türkiyede sosyal medya 8 yıldan beri aktif olarak var bu ülkeye bu inovasyon neler kattı insan kaynakları konusunda neler değişti eskiden tek alternatifimiz işkur ken şuan tek bir tıkla facebook üzerinden iş başvurusu yapabilir durumdayız. bugün cumhurbaşkanına bırakın bayram mesajı atmayı derdinizi anlatamazken sayın abdullah gül'e twitter dan danışmanları aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. ve konu başlığınıza göre cevap alabiliyorsunuz. daha sayabiliceğim sizin metninizin 5 katı faydaları var. insanları doğru bilinçlendirelim ve bu işten biz ekmek yiyen gençlerin dükkanlarını baltalamıyalım. saygılarımla