banner461
banner195

Bakan Çelik Kapadokya da Golf Sahaları Açılacak Dedi...

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik;Woods ile birlikte gerçekleştirdiği Türkish Airlines Open basın toplantısında golf sahalarının yeni destinasyonlara açılacağının sinyallerini verdi.

Bakan Çelik Kapadokya da Golf Sahaları Açılacak Dedi...
07 Kasım 2013 Perşembe 19:08

banner143
banner134

 GAP, KAPADOKYA VE İÇ EGE'YE GOLF SAHALARI AÇILACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; Woods ile birlikte gerçekleştirdiği Türkish Airlines Open basın toplantısında golf sahalarının yeni destinasyonlara açılacağının sinyallerini verdi.

06 Kasım 2013 Çarşamba - turizmhaberleri.com/haber merkezi 
Dünyanın en önemli golf turnuvalarından biri olan ve Güney Afrika dan Çin e kadar çok geniş bir yelpazede oynanan PGA European Tour un üçüncü ayağı Türkish Airlines Open, 
ünlü golfçü Tiger Woods ve Bakan Çelik'in ortak basın toplantısıyla başladı. 

Golf efsanesi olarak anılan Tiger Woods un da aralarında bulunduğu en iyi 78 oyuncu 7 milyon dolarlık para ödülü için sahaya çıkacağı turnuvaya profesyonel sporcumuz Hamza Sayın da katılıyor. 

Dünyanın en ünlü golf yıldızlarını Belek te buluşturan organizasyon Kültür ve Turizm Bakanlığı nın katkılarıyla düzenleniyor. Türkiye için 76 milyon dolarlık reklam değeri taşıyan organizasyon dünyada 39 kanalda 18 saat naklen yayınlanacak ve 500 milyon eve ulaşacak. 

GAP, KAPADOKYA VE İÇ EGE YE GOLF SAHALARI... 
“Antalya da ve Türkiye nin farklı yerlerinde yeni golf sahaları açmayı düşünüyor musunuz? '' sorusuna; “Golf sahalarımızın çoğu burada yoğunlaşmış durumda ama bunu bütün Türkiye ye yaymak, öncelikle de GAP Bölgesi ne Kapadokya ya ve İç Ege ye yayma konusunda bir Bakanlık stratejisi var. '' yanıtını veren Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Golf turizminde yeni yol haritalarının sinyalini verdi. 

9 AYLIK DÖNEMDE YÜZDE 10 ARTIŞ.. 
Tiger Woods ile ortak basın toplantısında buluşan Kültür ve urizm Bakanı Ömer Çelik; PGA European Tour un final serisinin bir ayağını Türkiye de düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. 

Türkiye'nin son 10 yılda ekonomik, sosyal ve kültürel alanda önemli ilerlemeler kaydettiğine dikkat çeken Bakan Çelik; Türk ekonomisi büyüklüğünü 800 milyar dolar boyutuna ulaştırdı. Dünyanın 17 nci, Avrupa nın 6 ncı en büyük ekonomisi haline geldi. 35.7 milyon ziyaretçi ile dünya turizm pazarında 2012 yılında 6 ncı sırada yer aldı Türkiye. 

Kuşkusuz buna bağlı olarak da farklı etkinlikler, büyük turnuvalar, büyük organizasyonlar Türkiye de gerçekleşiyor. 2013 yılının 9 aylık döneminde Türkiye ye gelen ziyaretçi sayısında yüzde 10 luk bir artış yakalandı. Bu dünya ortalamasının 3 katı bir artış. Bu rakamlar doğrultusunda 2013 yılında Türkiye ye ortalama 38 milyon ziyaretçi bekliyoruz toplamda. '' dedi. 


Türkiye turizm açısından sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri ve sunduğu hizmet kalitesi ile dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi konumunda olduğunu belirten Bakan Çelik şunları söyledi: 

"Dünya Turizm Örgütünün ilk 8 aylık raporuna göre; Türkiye yüzde 22 lik bir artış ile gelirini en fazla artıran üçüncü ülke oldu. Türkiye nin demokrasisi, Türkiye nin ekonomik başarıları, Türkiye nin son 10 yılda gösterdiği performans bütün bu çerçevenin büyük hikayesini oluşturuyor. 

Golf turizmi, kongre turizmi gibi etkinlikler bu büyük hikayenin içinde giderek daha fazla ilgi gören etkinlikler haline geldi. Golfe olan ilginin giderek artması bizi çok fazla memnun ediyor. Giderek bir genç sporu haline geliyor golf ve Türkiye de giderek yaygınlaşıyor. 

Bu organizasyonu burada yapmamızın ikinci bir anlamı, Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği 2008 yılında Avrupa nın en iyi golf bölgesi seçmişti burayı. 

Uluslararası alandaki başarıları artırmayı ve sporun her türünü yaygınlaştırmayı aslında bir kültürel ve insani diplomasi hareketi olarak da görüyoruz. Bütün bölgemizde ve küresel düzeyde bu hareketliliğin artmasına destekliyoruz. 

Bu organizasyon için vatandaşlarımız, sivil toplum örgütleri, özel sektör, Hükümetimiz hep beraber büyük bir gayret sarf ettik. Bugün gelinen noktada bütün dünyanın ilgisini çekecek bir organizasyon gerçekleştireceğiz." dedi. 

WOODS A EL YAPIMI VAZO 

Basın toplantısının öncesinde Bakan Çelik, Woods u kabul etti. 

Görüşmede Bakan Çelik, Woods a, Hükümetin bu tarz organizasyonları önemsediğini ve her türlü desteği verdiğini söyledi. Türkiye nin golf sporuna verdiği önemden övgüyle bahseden Woods da, “Geçtiğimiz yılki turnuva da gerçekten son derece mükemmeldi. Katılımcı sayısı ve destekleyici sayısı son derece güzeldi. '' dedi. 

Bakan Ömer Çelik daha sonra konuğuna Ayasofya kapısından esinlenerek yapılan bir vazo hediye etti. Vazoya ilişkin Woods'u bilgilendiren Çelik, “Bu Ayasofya nın kapısından yapılmış bir eserdir. Tamamen el yapımıdır. Bunu bizi hatırlamanız için size veriyorum. Orijinal kapının, el yapımı ile bu esere işlenmiş halidir. Her sene geldiğinizde bir parça vereceğim ve böylelikle kapının tamamına sahip olacaksınız. '' dedi. 


Kaynak: turizmhaberleri.com

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.