banner461
banner195

İşte Bunlar Ortahisar Kalesinden Çıktı

1470 yılında Fatih Sultan Mehmet'in talimatıyla Ürgüp’e gönderilen İshak Paşa tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılan Ortahisar Kalesinde Dizayn-e Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Evren Küçükdoğan gözetiminde yapılan tarihi kalenin koruma ve sağlamlaştırılması kapsamındaki çalışmalar içinde Tarihi odalar,tabak,küp,kemik ve objeler bulundu.

18 Aralık 2012 Salı 15:04

banner143
Ortahisar Kalesinde Tarihi Objeler Bulundu
İlgili Galeriye Git
banner134

 1470 yılında Fatih Sultan Mehmet'in talimatıyla Ürgüp’e gönderilen İshak Paşa tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılan Ortahisar Kalesinde Dizayn-e Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Evren Küçükdoğan gözetiminde yapılan tarihi kalenin koruma ve sağlamlaştırılması kapsamındaki çalışmalar içinde Tarihi odalar,kemik ve objeler bulundu.

Dizayn-e Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Evren Küçükdoğan,FİB Haber.Com a yaptığı açıklamada ele geçirilen tüm meteryallerin Sanat tarihcilerince incelenerek bu bulguların tarihi dönemleri ile Ortahisar Kalesinin kullanım amaçları dönemlerine göre ışık tutmasının beklendiği ifade edildi.

Mimar Küçükdoğan yaptığı açıklamasında Ortahisar Kalesinde yürüttükleri Koruma ve Sağlamlaştırma projesi kapsamında ayrıca burada eski yaşam izlerine rastladıklarını belirtti.

Dizayn-e Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Evren Küçükdoğan,Kalenin üst kodlarında bir çilehane odası bulunduğunu belirti. Bulgular hakkında sağlıklı bilgiye ulaşılması için Sanat tarihçileri tarafından döneme ait araştırmalar başlatılacağının altını çizen Küçükdoğan,şahsen ben buranın Çilehane olduğunu düşünüyorum bu düşünceme destek veren  objeler olarak odanın duvarlarında cami resmi ile odun isiyle yazılmış işaretlenmiş günleri belirten farklı bulgularda yer alıyor dedi.

Ortahisar kalesinde yaptığımız çalışmalarda Bunun yanında yine farklı odalar çıkardık.Bu odalarda da farklı hayvan figürleri ve fosiller bulduk.Bu bulguların en az 100 yıllık olduğunu düşünüyorum.Yine eski devirlere ait çeşitli tabaklar  ve küpler tarzında objelerde bulundu.Dönemin Savunma amaçlı kullanıldığını düşündüğüm taştan yuvarlak top güllelerde dikkat çekici.Ortahisar kalesini savunma ve koruma amaçlı bulduğumuz irili ufaklı taştan yapılmış top gülleleri hakkında da tarihsel döneme ışık tutacak araştırmalar yapılacak dedi.

Mimar Küçükdoğan açıkcası bizim ihale ve onarım kapsamı dışında bulduğumuz tamamıyla kültürel tarihi değer arz eden bulduğumuz bu objeler koruma altına alındı.İlerleyen günlerde bulgular hakkında bilgiler verilecektir dedi.

Mimar Küçükdoğan Ortahisar Kalesinin önümüzdeki turizm sezonuna Nisan ayı gibi bir kısmını mutlaka yetiştirileceğinide müjdeledi. 
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.