banner461
banner195

Kapadokya Belgesel Video Arşiv

Kapadokya'da çekilen Belgesel Video Arşivlerini sizin için derledik.

Kapadokya Belgesel Video Arşiv
31 Ekim 2015 Cumartesi 17:37

banner143
banner134

 Aşıklı Höyük "İlklerin İnsanları"   (2014) 

Orta Anadolu'nun ve Kapadokya'nın en eski köy yerleşmesi olan Aşıklı Höyük ve höyüğün yer aldığı Kızılkaya köyü (Aksaray/Gülağaç) tanıtılıyor. Çekim ve montaj Ece Kınacı ile Altay Orhan tarafından gerçekleştirilmiş. (Videoya ulaşmak için fotoğrafın üzerine tıklayınız.)


Uygarlığın Tarih Öncesi: Aşıklı Höyük  (2009) 

İZ TV tarafından 2009 yılında çekimleri yapılan belgeselde, Orta Anadolu'nun ve Kapadokya'nın en eski köy yerleşmesi olan Aşıklı Höyük tanıtılıyor.

Güneşin Şehri Sinasos (Mustafapaşa) 
(Yaşayan Tarih, Kanal B – 2007)
Kış aylarında çekilen belgeselde, duvar resimleriyle süslenmiş tarihi Sinasos evleri (Topakoğlu Konağı, Old Greek House vb) ve mübadele ile Yunanistan’dan gelerek Sinasos’a yerleşen Türklerle söyleşiler (ki biri de Mustafapaşa Belediyesi görevlilerinden Birol Malçok) ön planda. Kapadokya’nın görülmeye değer beldelerinden biri olan Mustafapaşa’yı anlatan bu belgeselde eski belediye başkanlarından Mustafa Özer ile yapılmış bir söyleşi de bulunuyor.   
Belgeseli 9 bölüm halinde izleyebilirsiniz.
1. Bölüm
2. Bölüm
3. Bölüm
4. Bölüm
5. Bölüm
6. Bölüm
7. Bölüm
8. Bölüm
9. Bölüm
Yol Arkadaşım - Güzelyurt (2012)
Sunucumuz Nilgün Esin ile 54 yaşından sonra çiniciliğe merak salan Güzelyurtlu Dürdane teyze, Kapadokya’nın ilgiye değer yerlerinden biri olan Güzelyurt ilçesini (Aksaray) yeraltı şehrinden kiliselere, tarihi evlerden çinicilik kursuna kadar birlikte geziyorlar. Sunucumuz ayrıca Aksaray’ın ünlü Balaklı köpeklerinin yetiştirildiği bir çiftliğe, 80 yaşındaki palancı Veyis amcaya, mübadele ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Ziya amcaya (ki gemide doğmuş) ve mahalle fırınında ekmek yapan kadınlara da uğruyor. 
Göçkuşağı – Mustafa Karakaya (2009)
Mübadelenin işlendiği belgeselde, Yunanistan’dan gelerek Kapadokya bölgesine yerleşen 1. kuşak mübadillerle yapılmış söyleşiler yer alıyor. İngilizce altyazısı da bulunan belgeseli iki bölüm halinde izleyebilirsiniz.
1. Bölüm


2. Bölüm
Kültür Bakanlığı 
Kapadokya Tanıtım Filmi (İngilizce)

Kültür Bakanlığı 
Kapadokya Tanıtım Filmi 2008

Kaynak: Cappadocia Explorer

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.