banner461
banner195

Kapadokya da Gezilmesi Gereken 15 Yer

Kapadokya da Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yeri sizin için hazırladık...

Kapadokya da Gezilmesi Gereken 15 Yer
31 Aralık 2014 Çarşamba 10:20

banner143
banner134

1 – Göreme Açık Hava Müzesi

Müze, M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatının yaşandığı, görmeye fazlasıyla değer bir kaya yerleşim yerlerinden bir tanesi. Kiliseler, şapeller, ve yemekhaneler derken hemen her kayanın içinde karşınıza çıkan tarihi yapılar sizi kimi zaman girintili çıkıntılı, çoğu zamansa büyüleyici boyutlara taşıyor. Tam da eski zaman temalı filmlerdeki gibi.

Not: 4. yüzyılda bölgenin kurdurulmasına öncülük eden Kayseri Piskoposu Aziz Basil’e ithaf edilen şapeli de muhakkak görün.

Göreme Açık Hava Müzesi - Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi – Kapadokya

 

2 – Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Kapadokya Sanat Tarih Müzesi, Kapadokya’ya kültür gezileri yapan kültür dostlarının vazgeçilmez mekanlarının başında geliyor. Çünkü 150 yıllık tarihi konak, Türkiye’de açılan ilk özel el yapımı Bebek Müzesi olarak hizmet veriyor. Kültür Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme sonucunda“Kültür Bakanlığı’na bağlı Özel Müze”statüsünü almış. Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve mimari özelliklerini yakından görmek ve yaşamak isteyen kültür tutkunları için ideal bir mekan. Kapadokya turunuza, Elyapımı bebeklerle tarih ve kültüre görsel bir yolculuk yaparak başlamak sizin için harika olacaktır. Şunu da ekleyelim Müze, pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00 arasında hizmet veriyor.

Kapadokya Tarih ve Sanat Müzesi – Kapadokya

 

 

Kapadokya Tarih ve Sanat Müzesi

 

3 – Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Rahipler Vadisi, Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Zelve’ye çok yakın. Vadi şapkalı peribacalarının sıklıkla küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz ilginç ama bir o kadar güzel bir yer.

Kapadokya’ya gelen turistlerin tur programları dahilinde kesinlikle ziyaret ettikleri bu görsel açıdan zengin vadinin iki ismi var. Rahipler Vadisi de denilen Paşabağ Vadisi’ni rahipler ve din adamları kayalara oydukları odalarda inzivaya çekilmek için kullanmışlar. Ve burada Yaratan’a yakınlaşmaya çalışmışlar.

Paşabağ Rahipler Vadisi

 

4 – Selime Manastırı

Bölgede yaşayan Ortodoks inancına sahip insanların Selime katedralinden ve manastırından çıkacak olan kararlara harfiyen uymaları,bölgedeki din adamalarının burada yetiştirilmesi, kilise içerisinde yapmış oldukları haç işaretli anahtar,bu manastırın geçmişteki önemini ortaya koymaktadır.

Selime katedrali ve manastırına çıkışta yüksek bir koridor karşımıza çıkar ki bu develerin çıkarıldığı kervan yolunun bir kısmıdır.Selime’de kurulan pazar nedeniyle, kervanlar Selime’ye gelmekte ve kervanların güvenliği için develer katedralin orta kısmına çıkarılmaktaymış. Bu kısmın üstünede Selime katedrali ve manastırı inşa edilmiş. Kayaların oyulmasıyla yapılan ve çoğu kiliseden oluşan yapılar Bizans sanatının izlerini taşır.

Not: Okları takip ederek kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

 

 

5 – Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın zirvesi, en güzel manzaraya sahip noktalarından bir tanesi. Kale Bin yıldan fazla süre boyunca kullanılmış. Hatta 1950’li yıllara kadar insanlar kale içine oyulmuş odalarda yaşarmış. Bölgeye çok hakim bir noktada bulunduğu için stratejik açıdan önemi büyük. Kalenin tünellerle bölgenin değişik noktalarına bağlandığı da söylenir ama bu tünellerle ilgili henüz herhangi bir ize rastlanmamış. Bölgedeki birçok vadinin yanısıra Peribacaları’nın oluşmasında büyük öneme sahip Hasan ve Erciyes dağlarının heybetli manzarasının izlenebildiği bir yer olması nedeniyle özellikle gün batımının yaklaştığı saatlerde ziyaretçi akınına uğrar.

Uçhisar Kalesi – Kapadokya

 

6 – Gomeda Vadisi

Vadi, Ürgüp’e 5 km uzaklıktaki Mustafapaşa’dan başlar. Vadinin başlangıcında, gözümüze Gomeda Harabeleri çarpar. Fazla peribacası olmadığı için Kapadokya’da bulunan diğer vadilere nazaran ziyaretçi sayısı az olsa da muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra ucu bucağı olmayan nereye çıktığı bilinmeyen tüneller ve karanlık mağaralarla dolu bir vadi olması yönüyle de esrarengiz bir vadidir.

Vadi boyunca iğde, kuşburnu, yabani kuşkonmaz, erik, kayısı, elma ve ceviz ağaçları ziyaretçilere eşlik ediyor. Yani istediğinizi alıp yiyebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yok. Ayrıca çeşitli üzüm türlerinin bulunduğu bağlar da Gomeda’nın eşsiz özelliklerinden bir tanesi. Vadide bulunan bir mağara, eskiden yağmur sularını toplama haznesi olarak kullanılırken günümüzdeyse burada toplanan su, vadi içindeki kavak ağaçlarını sulamaya yarıyor. Yeraltı şehri, güvercinlikleri ve kiliseleriyle birlikte 9 kilometrelik bir parkura sahip olan Gomeda Vadisi halk arasında “Şeytan Deresi” olarak da biliniyor.

Gomeda Vadisi – Kapadokya

 

6 – Güvercinlik Vadisi

4100 metre uzunluğunda ve Kapadokya’nın en uzun vadilerinden biri olan vadidir. Vadinin Batı tarafında, Uçhisar Kalesi bulunuyor.. Vadiye adını veren güvercinlikler ise, vadinin doğu tarafında bulunuyor.

Vadinin tabanında yürüyüş sırasında terk edilmiş olan güvercinlikler, yüzyıllardır güvercinlere ev sahipliği yapmış. Üzüm bağlarında ve bahçelerinde toprağın verimini arttırmak için güvercin gübresi kullanılmasının yanı sıra güvercin yumurtaları da freskler için harç malzemesi olarak kullanılması vadisi önemli yapan etmelerin başında geliyor. Vadinin diğer bir önemli özelliği, meyvelikleri sel sularından korumak için yapılmış savakların yaz aylarında serinlemek için ideal bir yer oluşturmasıdır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip Güvercinlik Vadisi’nde, yürüyüş parkuru dışında kalan ve çoğu kimsenin bilmediği 15 metrelik bir de şelale bulunuyor. Geldiğinizde burayıda kesinlikle ziyaret edin.

Güvercinlik Vadisi

 

7 – Derinkuyu yeraltı şehri

Kapadokya’nın 36 yeraltı şehri arasında en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu yeraltı şehri  1963 yılında tesadüfen bulunmuş ve 1967 yılında turizme açılmış olup, 8 katlıdır. Yeraltın’da yakın zamana kadar faal olan dünyanın en eski akıl hastanesi bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

 

8 – Dervent Vadisi

Devrent Vadisi çok farklı peribacası oluşumlarının gözlenebildiği özel bir vadi. Hatırlayalım çoğumuzun Coğrafya kitabında bir görsel vardı: Oturan bir deve. İşte vadide o deveyi görebilirsiniz. Dervent vadisi çok farklı bir vadi.O kadar özel ki peribacalarının şekillerinin bazı canlılara benzetilmesi nedeniyle Hayal Vadisi (Imaginary Valley) olarak da bilinir.

Dervent Vadisi

 

9 – Vaftizci Yahya Kilisesi

Bölgenin en eski ve en görkemli kiliselerden biri olan 964 – 965 yıllarında yapıldığı tahmin edilen kilisenin ön cephesi erozyon nedeniyle yıkılmış durumdadır. Kaya içine oyulmuş girişin arkasında Vaftizci Yahya’ya adanmış üçlü bir bazilika bulunur.

Çavuşin bölgesinde bulunan kilise, Hz. İsa’nın vaftizini yapan Yahya’nın öldürülmesine neden olan meşhur “Salome’nin dansı” anlatısının duvar resimlerinde tasvir edilmesiyle rağbet görmektedir. Ayrıca Bizans Dönemi’nde Aziz Hieron’a ait kutsal emanetlerin bu kilisede saklanmasıyla da ilgi gören kiliselerin başında gelir.

Vaftizci Yahya Kilisesi

 

10 – Avanos Chez Galip

Avanos’u muhakkak çeşitli şekillerde duymuşsunuzdur. Belde’nin tam ortasında Kızılırmak geçiyor. Çanak-Çömlekleri ile ünlü olan Avanos’ta en ilginç sergilerden bir taneside ”Saç Koleksiyonu” Chez Galip’in oyma mağarasında yaptığı çömlekleri incelebilir ve sizde yapabilirsiniz. Ama saç koleksiyonunu muhakkak görün. Belki bir tanede siz bırakırsınız.

Saç Koleksiyonu

 

11 – El Nazar Kilisesi

El Nazar vadisinde yer alan şapel, Orta Bizans Devri’nin karakteristiği olan olan bir plan şemasına sahip. Duvarlarında İncil’den alınma konulara sahip zengin freskler bulunuyor. Peri bacasının içine oyulmuş El Nazar Kilisesi, 10. yüzyılın sonuna tarihleniyor. Ayrıca Aynalı Kilise diye bilinen yapının duvarları geometrik örneklere sahip fresklerle kaplı durumda.

El-Nazar Kilisesi

 

12 – Ihlara Vadisi

Kapadokya geziniz sırasında sizi en çok büyüleyecek duraklardan biri olacak Ihlara Vadisi. Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ihlara Vadisi, 14 km’lik uzunluğa ve yer yer 100 metreyi bulan derinliğe sahip. Doğanın mucizesi olan bu vadi aynı zamanda Hristiyanlığın Anadolu’ya yayıldığı yer olarak biliniyor. Vadide sayısız kilise ve manastır yer alıyor. Tılsımlı bir güzelliğe sahip olan Ihlara Vadisi, her mevsim farklı güzellikler sunuyor. Vadide, Melendiz Çayı’nın huzur veren sesi eşliğinde yürüyüşler yapabilir, ata binebilir, kilise ve manastırları gezebilir, vadide yer alan restoran ve kafelerde mola verebilirsiniz. Özellikle alabalığı ile meşhur olan bu restoranlarda alabalık yemenizi tavsiye ederim.

Ihlara Vadisi

 

13 – Ürgüp Temenni Tepesi

Temenni Anıt Mezarı 1288 yılında, Kılıçarslan için yaptırılmıştır. Anıt Mezar Ürgüp‘ün merkezinde yer alan Kadıkalesi’nin en yüksek noktasındadır. Anıt Mezara 700 m. uzunluğundaki tünel kullanılarak ulaşılmaktadır. Şu an bu tünelin ziyaretçilere bir kısmı açık durumdadır. Anıt Mezar, Anadolu’da bir dönem en zengin kütüphane olması ile önemlidir.

Temenni Tepesi

 

14 – Kızıl Çukur

Kapadokya bölgesinin merkezinde ve Göreme Açık Hava Müzesi’ne 3 km, Ürgüp’e 5 km, Ortahisar’a 2 km, Çavuşin’e ise yalnızca 1 km mesafede bulunuyor. Bitki örtüsü, doğal kaya oluşumları ve renkleriyle Kızılçukur Vadisi; Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biri. Bölgede nadir bulunan kızıl-tüf-kaya oluşumlarının çoğunu içerisinde bulunduran ve güneşin batışıyla iyice kızıla bürünen vadi, gün batımını seyretmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği eşsiz bir manzara sunuyor.

Vadi içerisinde yer alan yürüyüş patikası boyunca kızıl peribacaları, güvercinlikler ve küçük üzüm bağları size eşlik ediyor. Bu açıdan vadi, Kapadokya bölgesinin gözde yürüyüş mekânları arasında ilk sırada geliyor.

Kızıl Çukur

 

15 – Aşk Vadisi

En uğrak mekanlardan bir taneside Aşk Vadisidir. Vadi özellikle yaz aylarında unutulmaz bir düğün isteyen çiftlerin uğrak mekanı. Vadi ayrıca bir yürüyüş parkuru olma özelliği ve ilginç (!) şekillerdeki peri bacası ile dikkat çekiyor.

Aşk Vadisi

 

16 – Aşıklar Vadisi

Halk arasındaki rivayete göre birbirini seven iki sevgili gizli gizli buluşurmuş. Ancak aileleri bunu engellemek için herşeyi yaparmış. Hem kızı hemde oğlanı defalarca dövmüşler ve cezalandırmışlar. İki sevgili en sonunda kaçmış ve tam birbirlerine sarılacakları sırada kız: ”Seninle sonzuza kadar yaşamak istiyorum.” demiş. Daha sonra bu şekilde kalmışlar. Onun için her sevgili senede bir defa buraya gelir ve sevgilerini tazeler.

Aşıklar Vadisi

 

17 – Zelve Açık Hava Müzesi

Kaya oyma mekanlardaki yaşamın ne zaman başladığı bilinmemektedir. Zelve Açık Hava Müzesi’ne yapacağınız yolculuğunuz keyifli zamanlar yaşamanızı sağlayacak ve bölge mistik atmosferiyle sizleri büyüsü altına alacaktır. Müzede Balıklı Kilise, Geyikli Kilise ve Üzümlü Kilise de ziyaret duraklarınız arasında muhakkak olmalı.

Zelve Açık Hava Müzesi

 

18 – Saklı Kilise

Adını uzun yıllar sonra keşfedilmesi ile alan (gerçek adı Aya Lonnes) Saklı Kilise, üç apsise sahip bir yapıdadır. Tavanı ve çevresinde yer alan motifler ile farklı bir görüntü oluşturan bu kilise, Kapadokya gezisine çıkıldığında görülesi yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Saklı Kilise

 

19 – Hacı Bektaşı Veli türbesi

Osmanlı Yeniçerilerinin eğitim aldığı ve bağlandığı Hacı Bektaş-ı Velinin Türbesi önemli mekanlardan birisidir. Özellikle Alevi inancına sahip kişiler yılın belli bölümlerinde buraya geliyor ve kurbanlar kesiyor.

Hacı Bektaş-i Veli Türbesi

 

20 – Balon Turu

Kapadokya’nın doğa eserlerini ve eşsiz görüntüsünü bir de balon eşliğinde gökyüzünde görmek ister misiniz? Bölgede yer alan turlar aracılığıyla balon gezisine çıkabilir ve gerek peri bacalarının arasında süzülerek, gerekse de muhteşem Kapadokya manzarasını yükseklerden izleyerek uçabilirsiniz. Kapadokya’ya gitmişken hem doğa olayları sonucu oluşmuş, hem de insan eli ile yapılan yapıları kuşbakışı görme ayrıcalığını mutlaka yaşamalısınız.

Kaynak: soyleona

 1. Göreme Açık Hava Müzesi 
Müze, M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatının yaşandığı, görmeye fazlasıyla değer bir kaya yerleşim yerlerinden bir tanesi.
2. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
150 yıllık tarihi konak, Türkiye’de açılan ilk özel el yapımı Bebek Müzesi olarak hizmet veriyor. Kültür Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme sonucunda “Kültür Bakanlığı’na bağlı Özel Müze” statüsünü almış bir müzedir.
3. Paşabağ Rahipler Vadisi
Paşabağ Rahipler Vadisi şapkalı peri bacalarının sıklıkla küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görme imkanınızın olduğu güzel bir yer.
4. Uçhisar Kalesi
Kapadokya‘nın zirvesi olan Uçhisar kalesi fotoğraf çekmek için mükemmel bir konuma sahip.
5. Gomeda Vadisi
Ürgüp’e 5 km uzaklıktaki Gomeda Vadisinde çok fazla peribacası bulunmamaktadır. Ancak eşsiz bir manzaraya sahip olduğundan görmenizi öneririz.
6. Güvercinlik Vadisi
Kapadokya yöresinin en uzun vadisidir. Yüzyıllardır güvercinlere ev sahibi yapmaktadır. Güvercinlikler vadinin doğusunda yer almaktadır.
7. Derinkuyu Yeraltı Şehri
Kapadokya’da irili ufaklı toplam 36 adet yer altı şehri bulunmaktadır. Derinkuyu yer altı şehri yakın zamanda tesadüfen keşfedilmiş ve turizme açılmıştır.
8. Dervent Vadisi
Dervent Vadisinde farklı peri bacası oluşumlarını görme imkanınız olur.
9. Avanos Chez Galip
Çanak-Çömlekleri ile ünlü olan Avanos ilçesinin en güzel sergilerinden bir tanesi de ”Saç Koleksiyonu”. Chez Galip’in oyma mağarasında yaptığı çömleklerden bir tane de sizde yapabilirsiniz.
10. Ihlara Vadisi
Kapadokya gezinizde sizi en çok büyüleyecek yer Ihlara Vadisi. Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ihlara Vadisi, 14 km’lik uzunluğunda.
11. Ürgüp Temenni Tepesi
Temenni Anıt Mezarı 1288 yılında, Kılıçarslan için yaptırılmıştır. Anıt Mezar Ürgüp‘ün merkezinde yer alan Kadıkalesi’nin en yüksek noktasında yer almakta olup Anıt Mezara 700 m. uzunluğundaki tünel kullanılarak ulaşılmaktadır.
12. Kızıl Çukur
Güneş ve peri bacalarının güneş batarken oluşan görüntüsü görülmeye değer güzel görüntüler oluşturmaktadır. Vadi, Göreme-Çavuşin yolu üzerinde yer almaktadır.
13. Selime Manastırı
Geçmişte; bölgede yaşayan Ortodoks inancına sahip insanlar Selime Katedralinden ve manastırından çıkacak olan kararlara uymaktaydı.
14. Vaftizci Yahya Kilisesi
Bölgenin en görkemli kiliselerden biri olan Vaftizci Yahya Kilisesinin 964 – 965 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir.
15. Aşk Vadisi
Göreme’nin çıkışında Çavuşin’e doğru giderken yolun sol iç kısmında kalan vadidir. İsmini peribacaların şeklinden almaktadır.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hikmet ulaş - 3 yıl önce
mantarkaya unutulmuş, aziz seint jean kilisesi unutulmuş. gerisi hikaye.
(nor alman başbakanı merkel özellikle geldi programını bozdu burası için)
Avatar
Mustafa ATEŞ - 3 yıl önce
kapadokyanin en büyük peri̇bacasi ve dünyanin en eski̇ çok katli yerleşi̇m yeri̇ olarak bi̇li̇nen ortahi̇sar kalesi̇, ortodoksluğun kurucusu kabul edi̇len azi̇ze ni̇no evi̇ ve ki̇li̇sesi̇, i̇shak kalesi̇ ve yer alti şehri̇, balkan ki̇li̇sesi̇, kapadokyanin tedavi̇ merkezi̇ olan halaç manastiri, kapadokyanin adli̇ye sarayi ve cezaevi̇ olan zi̇ndan tepesi̇, vadi̇ler vd. kisacasi kapadokyanin merkezi̇ ortahi̇sar (kolastra) unutulmuş...