banner461
banner195

Kapadokya’da 3 Asırdır Süregelen Sanat Halıcılık

Kapadokya bölgesi, dünya üzerindeki konumu itibarı ile asırlar boyunca çok değişik medeniyetlere ve dinlere tanık olmuş, bu medeniyetlerden günümüze diğer dünya ülkelerine göre çok daha zengin tarihi kültür mirası kalmıştır.

Kapadokya’da 3 Asırdır Süregelen Sanat Halıcılık
15 Nisan 2014 Salı 23:37

banner143
banner134

 Kapadokya’da 3 Asırdır Süregelen Sanat

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya bölgesi, dünya üzerindeki konumu itibarı ile asırlar boyunca çok değişik medeniyetlere ve dinlere  tanık  olmuş, bu medeniyetlerden günümüze diğer dünya ülkelerine göre çok daha zengin tarihi kültür mirası kalmıştır. Bu  zengin kültürün yanında, coğrafik yapısı çok değişik yeryüzü şekilleri-Peri bacaları, doğal güzellikleri, karasal iklimi ile  çok değişik flora yapısına sahip. Bölgede, çok eski dönemlerden beri süregelen dokumacılık, 20. Yüzyılın başlarındaki büyük dünya savaşlarının getirdiği ekonomik durgunluk ve endüstrileşmenin hızla yayılması sonucunda giderek ortadan kaybolmaya başlamıştır. El sanatlarımızda hızla gelişen bu istenmeyen durum yeni yetişen nesil için oldukça değişik bir bakış açısı yaratmakta.

Nevşehir’de 1700’lü yıllarda başlayan halıcılık, Kapadokya’nın turistik bir bölge olmasından dolayı bölge ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Bölgede yer alan dokuma atölyeleri ve halı mağazaları birçok çeşidi gözler önüne seriyor. Ürünlerdeki motifler arasında kökeni Süleyman Peygamber’e dayanan haç, kıvırcık, örümcek, yıldız ve kırkayak desenleri dikkat çekiyor. Ürgüp’te yer alan Halı mağazaları ve atölyeleri, bölgenin izlerini taşıyan birçok farklı alternatifi müşterilerine sunuyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.