banner461
banner195

Kapadokya'da Rehberlerin Sorunları Var

Nevşehir Rehberler odası Başkanı Sami Yılmaz, bölgede görev yapan turist rehberlerinin karşı karşıya kaldıkları sorunları değerlendirdi.

Kapadokya'da Rehberlerin Sorunları Var
19 Eylül 2013 Perşembe 10:45

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Rehberler odası Başkanı Sami Yılmaz, bölgede görev yapan turist rehberlerinin karşı karşıya kaldıkları sorunları değerlendirdi.

Yılmaz, “Gerek müzelerden gerekse de Bakanlığımızdan gelen şikayetler üzerine bu yazıyı kaleme alma ihtiyacımız hasıl oldu. Şikayetlerin genel niteliğinden meslektaşlarımızın gerek “head-set” uygulamaları gerekse de müze ve ören yerlerindeki personel ile olan beşeri münasebetlerin eksikliğinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Rehber meslektaşlarımızın turlar esnasında söz konusu kişilerle eşit birer birey olup aralarında bir ast-üst ilişkisi olmadığı ve bundan dolayı kendileriyle medeni ilişkiler içinde olmaları konusunda dikkatlerinin çekilmesi gerekmektedir. Zira söz konusu şikayetlerin disiplin kurulumuzun zaten çok olan iş yükünü daha da artırdığı gerçeğinin altını çizmek isteriz. Yine indirimli müze biletlerinde var olan indirimler hususu rehberlerin değil acentelerin sorunu olup rehberlerimiz, dolayısıyla TÜRSAB ile karşı karşıya gelmemize sebebiyet vermektedir. Sonuç olarak, söz konusu şikayetlerin kaynağında, personel ile olan ilişkiler vasıtasıyla çözülebileceği mümkün iken müzelerden ve bakanlıktan gelecek “şikayetlerin” önünü kesme adına gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ürgüp - 5 yıl önce
rehberlik mesleği biran önce mali açıdan kayıt altına alınmalıdır.