banner461

Kapadokya'nın Kalbi Nevşehir ...!

Kapadokya Bölgesi olarak nitelenen Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Niğde ve Kırşehir’i içine alan bölgeye gelen turistin yüzde 70’inin Nevşehir’e geldiği ve konakladığı belirtildi.

banner503
Kapadokya'nın Kalbi Nevşehir ...!
02 Eylül 2015 Çarşamba 18:53

banner143
banner134
Kapadokya Bölgesi olarak nitelenen Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Niğde ve Kırşehir’i içine alan bölgeye gelen turistin yüzde 70’inin Nevşehir’e geldiği ve konakladığı belirtildi.

Kapadokya bölgesi içerisinde yer alan Aksaray, bu turist pastasından daha çok pay almak için çalışma yapıyor. Konuyla ilgili olarak yapılan bir toplantıda Aksaray’da turizm alanında nitelikli iş gücünün az olduğu, tur acentalarının neredeyse tamamının Nevşehirde bulunduğu, Aksaray bölgesine ancak günübirlik turlar düzenlediği belirtilerek çözüm bulmak gerektiği üzerinde duruldu.

Aksaray’ın turizm potansiyelinin her yönüyle ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi için Vali Şeref Ataklının üzerinde önemle durduğu Turizm Stratejisi ve Eylem Planı çalışmasının ilk toplantısı Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi. Vali Ataklı başkanlığında düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, AHİKA Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Baydar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan katıldı. Aksaray’ın çok önemli tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu bunların turizme en iyi şekilde aktarılması gerektiğini ifade eden Vali Ataklı, hazırlanmakta olan Aksaray Turizm Stratejisi ve Eylem Planı ile bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi imkânına kavuşulacağını söyledi.

Vali Ataklı yaptığı açıklamada; “Aksarayın turizmden yeterince yararlanamadığını, potansiyelini turizme arz edemediğini görüyoruz. Aksaray bu önemli tarihi ve kültürel zenginliğini turizmde çok daha iyi kullanabilir. Bu nedenle Turizmde öncelik yol haritası ve çözüm için gerekli eylemlerin belirlenmesi olmalıdır” dedi. Toplantıda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Belda Şirketi temsilcisi Saffet Atik, bölgeye gelen turistin yüzde 70inin Nevşehir iline gittiğini söyledi. Atik, Aksaray’da turizm alanında nitelikli iş gücünün az olduğunu belirterek tur acentalarının neredeyse tamamının Nevşehir ilinde bulunduğunu, Aksaray bölgesine günübirlik turlar düzenlediğini söyledi. Acentaların Aksaray da kalış sürelerini uzatması gerektiğine vurgulayan Atik, Aksaray’ın sahip olduğu güzelliklerin çok azının turistlere gösterildiğini belirtti.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.