banner461
banner195

Kapadokya'ya turist akını

UNESCO’nun hem kültür ve hem de doğal kültür mirası olarak dünya genelinde belirlediği 28 merkezden biri olan Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri bu yılın ilk on aylık bölümünde toplam 2 milyon 326 bin 844 yerli ve yabancı turistin ziyaret etti...

Kapadokya'ya turist akını
07 Kasım 2012 Çarşamba 11:05

banner143
banner134

 Türkiye'nin önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesini bu yılın 10 ayında 2 milyon 327 bin 744 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

 

Nevşehir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, peribacaları, oyma kaya kiliseleri, yeraltı şehirleri ve sıcak hava balonculuğu ile ünlü Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri, 10 ayda 2 milyon 327 bin 744 yerli ve yabancı turist gezdi.

 

Geçen yılın aynı döneminde ise bölgeyi 2 milyon 290 bin 437 yerli ve yabancı turist ziyaret ettti.

 

Bölgede yılın 10 ayında en çok ziyaret edilen mekanlar arasında Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri ilk sıralarda yer aldı.

 

Kapadokya bölgesinde Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray ve Mustafapaşa Ören Yeri, Nevşehir, Ürgüp, Hacıbektaş Veli Müzesi, Çavuşin, Gülşehir St. Jean, Mustafapaşa Constantin-Eleni, Karanlık, Tokalı ve El Nazar kiliseleri ile Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık bulunduruluyor.

 

Müze ve ören yerlerinden yılda ortalama 10 milyon lira gelir elde edilen Kapadokya'da yıl sonuna kadar hem elde edilen gelirin artması hem de turist sayısının 3 milyona yaklaşması ve 2011 yılına ait olan ziyaretçi rekorunun da kırılması bekleniyor.

 

Bölgeyi, 2011 yılında 2 milyon 511 bin 955 kişi gezip görme imkanı bulmuştu.

 

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, bu yılın ilk aylarında Kapadokya'ya gelen turist sayısında önceki yıllara göre düşüş yaşandığını ancak özellikle yaz aylarından sonra ciddi bir yerli ve yabancı turist yoğunluğun başladığını belirtti.

 

Ramazan ve Kurban bayramlarının da bu artışta önemli bir paya sahip olduğunu dile getiren Durmaz, "Ağustos ve eylül aylarında ciddi bir turist yoğunluğu yaşandı. Bu ay da bölgenin oldukça kalabalık olduğu görülüyor. Aralık ayı ile birlikte geçen yıla ait olan ziyaretçi rekorunun kırılacağını düşünüyoruz" diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.