banner461
banner195

Kayseri'nin Soğanlı Bebeği Artık Nevşehir Kapadokya Bebeği Oldu...!

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı köyünde kadınlar tarafından yapımına başlanan bez bebekler, son yıllarda Nevşehir'de de ev hanımlarının kazanç kaynağı olmaya devam ediyor.

Kayseri'nin Soğanlı Bebeği Artık Nevşehir Kapadokya Bebeği Oldu...!
20 Eylül 2014 Cumartesi 18:20

banner143
banner134

 Kadınlara Gelir Kaynağı Oluyor

NEVŞEHİR(MHA) Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı köyünde kadınlar tarafından yapımına başlanan bez bebekler, son yıllarda Nevşehir'de de ev hanımlarının kazanç kaynağı olmaya devam ediyor.  


Soğanlı bebeklerinin gördüğü ilgi üzerine Kapadokya'da yöreye özgü folklorik bez bebek yapımına başlayan kadınlar, el emeklerini tezgahlarda yerli ve yabancı turistlere satıyor. Tahta çubuk ve kumaşlar kullanarak çeşitli ebatlarda yaptıkları bez bebekleri, yerli ve yabancı turistlere 10 ila 20 TL arasında satan kadınlar, bu sayede ev ekonomilerine katkı sağlıyor. 


Bez bebeklere yaptıkları değişik kıyafetlerle bölge kültürünün tanıtımına da katkı sağlayan kadınlar, bebeklere en çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiği gözleniyor.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MERVE ERASLAN - 4 yıl önce
arkadaşlar lütfen 40 yillik nevşehirde yapilan bez bebeği̇ kayseri̇ye maal etmeyeli̇m ben kendi̇mi̇ bi̇ldi̇m bi̇leli̇ nevşehi̇rde var bu bebekler........