banner461
banner195

Listede Derinkuyu Yer altı Şehri de Yer Aldı

Türkiye’nin turizm potansiyelinin sadece Ege ve Akdeniz’den ibaret olmadığını anlatmaya çalışan Kültür ve Turizm ve Bakanlığı, kültür ve turizmde 2023 stratejileri kapsamında Türkiye’nin en gözde turizm şehirlerini belirledi.

Listede Derinkuyu Yer altı Şehri de Yer Aldı
21 Aralık 2013 Cumartesi 16:55

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin turizm potansiyelinin sadece Ege ve Akdeniz’den ibaret olmadığını anlatmaya çalışan Kültür ve Turizm ve Bakanlığı, kültür ve turizmde 2023 stratejileri kapsamında Türkiye’nin en gözde turizm şehirlerini belirledi.

Sadece Ege ve Akdeniz sahillerinin değil, ülkenin dört yanının önemli tarihi ve kültür miraslarıyla dolu olduğunu göstermek isteyen Bakanlık, bu amaçla Türkiye Turizm Portalı hazırladı.

Özenle seçilen en gözde 29 şehirden 7’si Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Unesco’nun Dünya Mirası Listesinde Türkiye’den İstanbul Tarihi Alanları, Safranbolu Şehri, Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti, Edirne Selimiye Camii, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi, Truva Arkeolojik Kenti, Hierapolis-Pamukkale ve Göreme Milli Parkı-Kapadokya’nın yer aldığı hatırlatılırken, Türkiye’nin en önemli müzeleri ise şöyle sıralandı; Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Afrodisias Ören Yeri, Didim Ören Yeri, Milet Ören Yeri, Asos Ören Yeri, Toria Ören Yeri, Zeugma Mozaik Müzesi, Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi, Semela Manastırı, Nevşehir Derinkuyu Yer Altı Şehri, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Ören Yeri, İzmir Bergama Akrapol Ören Yeri, Bergama Asklepion Ören Yeri, Efes Müzesi, Ayasofya Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Kariye Müzesi, Büyük Saraya Mozaikleri Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Mevlana Müzesi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi, İshak Paşa Sarayı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
derinkuyulu - 4 yıl önce
göreme,ürgüp tur şirketleri turistleri kaymaklı yeraltı şehrine getirip geri dönüş yapıyor derinkuyu yeraltı şehri kaymaklıdan iki kat daha büyük tur şirketlerine duyrulur 10 km den kaçmayın.....