banner461
banner195

Nevşehir’de Rehber Odası kuruluyor

Nevşehir Rehberler Derneği Nevşehir’de Rehber Odası kurmak için Nevşehir Valiliğine başvurdu. Konu hakkında FİB Haber Merkezine çok önemli açıklamalarda bulunan Bölgemiz Kokartlı Profesyonel Turist Rehberi Sami Yılmaz şu açıklamalarda bulundu.

Nevşehir’de Rehber Odası kuruluyor
10 Eylül 2012 Pazartesi 20:27

banner143
banner134

 Nevşehir Rehberler Derneği Nevşehir’de Rehber Odası kurmak için Nevşehir Valiliğine başvurdu. Böylelikle İstanbul, Antalya, İzmir,Aydın,Muğla Rehber Odaları’ndan sonra Kapadokya Bölgesi olarak ilimiz Nevşehir’de de Rehberlik Meslek Odası kuruluyor.

Konu hakkında FİB Haber Merkezine çok önemli açıklamalarda bulunan Bölgemiz Kokartlı Profesyonel Turist Rehberi Sami Yılmaz şu açıklamalarda bulundu.

 

Artık Herkes Turist Rehberliği Yapamayacak

Turist rehberliği meslek yasası,Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle birlikte artık Rehberlik için biraz katı da gözükse aslında Profesyonel rehberlerimiz için çok önemli avantajları içeren bir takım yasal düzenlemeler getirildi.

Yasaya göre, üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinden ya da diğer bölümlerden en az lisans düzeyinde mezun olmak gerekecek.

Aktif turist rehberi olabilmek için bir yıl süreyle geçerli olan çalışma kartının alınması gerekecek.

Yalan veya eksik bilgi veren, çalışma kartı almadan veya çalışma kartında belirtilen diller dışında faaliyet gösteren, bölgesi dışında çalışan rehberler meslekten geçici men cezası alabilecek.

Ülke yararına ve milli onura aykırı davranışlarda bulunan, sahte belge kullanan, çalışma kartı almadan hizmeti sunduğu iki kez tespit edilenler için ise meslekten çıkarma cezası verilecek.

Turist rehberlerinin ücret tarifesi Bakanlık tarafından belirlenecek. Taban ücret tarifesinde belirlenen ücretin altında turist rehberliği hizmeti sunulamayacak.

TBMM Genel Kurulu’ndan 7 Haziran 2012’de geçen Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısının, Resmi Gazete’nin 22 Haziran sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile rehberlik örgütleri arasında yeniden yapılanma için ilk adımlar atılıyor.

Şu anda rehberlerin yarısından fazlası hiçbir oda ve derneğe üye değilken yasa ile hepsi zorunlu olarak meslek kuruluşu üyesi olacak. Yasada; “Turist rehberlerinin yerleşim yerinin bulunduğu ilde kurulmuş odalardan birine, yerleşim yeri olan ilde oda kurulmamışsa en yakın ilde kurulmuş odalardan birine üye olmaları zorunludur” deniliyor.

Sınırları içinde en az 150 turist rehberinin yerleşim yerinin bulunduğu her ilde, 50 turist rehberinden az olmamak üzere, il bazında kayıtlı olan toplam turist rehberi sayısının en az yüzde 20′sinin valiliğe başvurusu üzerine, tüzel kişiliğe sahip ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan odalar kurulabilecek. Odaların merkezleri kuruldukları il olacak. Aynı ilde birden fazla oda kurulabilecek.   Yasaya göre Rehber Odaları yönetimleri 3 yıl görev yapmak üzere seçilecek. Birlik başkanı seçilen oda başkanı, oda başkanlığı sıfatını yitirecek. Öte yandan aynı kişi, üst üste iki dönemden fazla başkan olarak seçilemeyecek.

 

Sami yılmaz Ayrıca Bu yeni yasal düzenlemelerle birlikte standart yükselecek.Artık rehberler sözleşmesiz çalışamayacak.Nevşehir de şuan İl Turizm Müdürlüğüne bağlı 400ü aşkın ve Bakanlığa kayırlı 600 ün üzerinde rehber bulunuyor.Bu yasa ile birlikte artık Rehberlik bir meslek statüsü resmen kazanmış oldu Odamızın açılması ile birlikte alacağımız yeni sorumluluk ve yetkilerle birlikte artık Nevşehir ve Kapadokya bölgemize rehberleri için çok hayırlı olacağını ümit ediyorum dedi.

 

FİB Haber Merkezi olarak Sami Yılmaz ve nezdinde tüm Profesyonel turist rehberlerine yeni yasanın ve kurulacak olan Nevşehir Kapadokya Rehberler Odasının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.