banner461
banner195

Niğde'de Turizm Umutlarını Kapadokya'ya Bağladı...

Niğde'de turizm atağı başladı! Konuya ilişkin olarak Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Kapadokya Bölgesine gelen 3 milyon turistin yüzde 20'sini Niğde'ye çekebilmek için turizm atağı başlattıklarını söyledi.

Niğde'de Turizm Umutlarını Kapadokya'ya Bağladı...
07 Aralık 2015 Pazartesi 15:50

banner143
banner134
Niğde'de turizm atağı başladı! Konuya ilişkin olarak Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Kapadokya Bölgesine gelen 3 milyon turistin yüzde 20'sini Niğde'ye çekebilmek için turizm atağı başlattıklarını söyledi.

Doğal güzellikleriyle ilgi çeken 3 bin 524 metre yüksekliğindeki Bolkar Dağlan kış turizminde Niğde'nin parlayan yıldızı olacak. Ulukışla lçesi, Bolkar Dağlan üzerinde bulunan, Meydan Yaylası mevkiinde Karagöl ve Çinili göllerin bulunduğu alanda kış Sporlan kapsamında telesiyej hattı ve kayak pistleri yapılması planlanıyor. Bölgede 2.300 metrelerden başlayıp 3.000 metrelere kadar çıkan rakıma 2 adet telesiyej ve 1 adet teleski olmak üzere 3 adet mekanik tesis planlanıyor.

Niğde Turizm Mastır Planı kapsamında dağ turizmi, kış turizmi, termal, sağlık turizmi ve tarih turizmi gibi projeler hazırlandığının altını çizen Vali Kılıç, Niğde'nin turizmde hak ettiği yere geleceğini kaydetti.

Vali Kılıç yaptığı açıklamada şunlan söyledi: "60 kilometre mesafedeki Kapadokya turizm bölesi yılda 3 milyon turist ağırlıyor. Bu 3 milyon turisttin hiç değilse yüzde 20'sini ilimize getirme noktasında bir turizm mastır planının ana esaslan belirlendi. Bu ana esaslar üzerinde de ciddi çalışmalar 2 yıldır yürütülmektedir. Çalışmalarda dağ turizmi, kış turizmi, termal, sağlık turizmi, tarih turizmi şeklindedir. Burada dağ ve kış turizmini birlikte düşündüğümüz projemiz Bolkar dağlan projemizdir.

Burayla ilgili halı hazır haritaların yapılması, imar planlarının yapılması, arazinin mülkiyetinin il özel idaresine alınması çalışmalan tamamlanmıştı. Yap işlet devret formülü ile burada Telesiyej sistemi kurulacak. Bölgenin turizme açılması kışın kayak turizmine yazında dağ turizmine yönelik turizme açılması noktasındaki çalışmalar son aşamasına gelmiştir. Dosyalanınız yüksek planlama kurulu sekretaryasmdadır.

İlk gönderdiğimiz fizibilite raporu eksiklikleri nedeniyle bize iletilmiştir. Eksiklikleri üniversitedeki hocalarımızla tamamladık ve geri gönderdik. Artık son aşamadır. Kurulun olumlu karanndan sonrada yap işlet devret formülü ile devletimizin özel idaremizin kasasından para çıkmadan belki de ilave bir para girme şartıyla bu hizmetle Niğde buluşacaktır" dedi. 
Hasandağı Gazetesi 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.