banner461
banner195

Sobessos Öncelikli Antik Kentler Arasında

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki antik kentleri ayağa kaldırmak için harekete geçti.

Sobessos Öncelikli Antik Kentler Arasında
11 Kasım 2015 Çarşamba 23:10

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki antik kentleri ayağa kaldırmak için harekete geçti. 2015'te kazı başvurularında öncelikli olarak değerlendirmeye alınacak yerleri belirleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti dahil Doğu'daki 7 ilden 13 antik alanı listeye aldı. 

Kapadokya’da, bilinçsiz kazı yapan define avcılarının yakalanması sonucu ortaya çıkan Sobessos antik kenti Ürdün'deki Umm-ar Rasas Mozaik kenti ile ne kadar da benzeşiyorlar... 

Listede Adıyaman’daki Perre Antik Kenti, Van’daki Urartu Kaleleri ve Ağrı’daki Anzavurtepe Höyüğü de bulunuyor. 
Mardin'deki Dara Antik Kenti de listede yer alıyor. 2015 kazılarında öncelik verilecek yerler arasında Muş, 4 antik alanla ilk sırada. Bu alanlar, Malazgirt İlçesi'ndeki Dolabaş Höyüğü, Bostankale Höyüğü, Konakkuran Höyüğü ile Alyar Köyü Mezarlığı. Bozova’da bulunan Çarmelik Kervansarayı, cami, hamam, su sarnıcı ile Viranşehir’deki Çimdin Kalesi de listede Şanlıurfa’yı temsil ediyor. Listede, Doğu'dan son il Van. Van merkezdeki Aşağı ve Yukarı Anzaf Urartu Kaleleri, 2015'te öncelikli olarak ele alındı.  

Bartın Amasra Akrapol, Bartın Amasra Kalesi,Bayburt Kalesi, Gümüşhane Kelkit Satala Antik Kenti, Kocaeli Hereke Kalesi, Konya Seydişehir Vasada Antik Kenti, Nevşehir Ürgüp Sobesos Antik Kenti, Sivas Altınyayla Sarissa Antik Kenti, Tokat Sulusaray Sebastopolis Antik Kenti, Trabzon Akçaabat Akçakale, Yozgat Mercimektepe Höyüğü, Yozgat Sorgun Zeynel Höyüğü Tümülüsü.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.