banner461
banner195

Topada Yazıtları İlgisizlik Kurbanı

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Ağıllı köyü yakınlarında tarihi Topada yazıtları yıllardır gündeme gelmesine karşın, ne ciddi manada korunabiliyor, ne de bu yazıtların turizme kazandırılması konusunda şu ana kadar ciddi bir adım atılabilmiş değil.

Topada Yazıtları İlgisizlik Kurbanı
13 Ekim 2014 Pazartesi 17:18

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Ağıllı köyü yakınlarında tarihi Topada yazıtları yıllardır gündeme gelmesine karşın, ne ciddi manada korunabiliyor, ne de bu yazıtların turizme kazandırılması konusunda şu ana kadar ciddi bir adım atılabilmiş değil.

Geç Hitit dönemine ait Luvi hieroglifi ile yazılmış anıt Nevşehir’in Acıgöl ilçesinin Ağıllı köyü yakınında. Yaklaşık 5 metre yüksekliğinde kayalıklarla çevrili, alçak bir platonun doğu tarafında, dışarı doğru çıkık duran bir kayanın düzeltilmiş yüzeyi üzerine kazınmış olan yazıt, çizgilerle ayrılmış 8 satırdan oluşuyor. Bu kayanın sağ tarafında ana metinden ayrı olarak metini işleyen yazıcıya ait bir imza satırı bulunmaktaydı ancak bu parça 1986 öncesinde tahrip edilmiş. Oldukça iyi korunmuş olan yazıt Geç Hitit krallıklarından Tabal dönemine ait. Yazıtın ilk satırı şöyle başlar: “Kahraman Büyük Kral Wasusarma, Kahraman Büyük Kral Tuwati’nin oğlu.” Anıt Tabal Kralı Wasusarma’nın askeri başarılarını ve özellikle Parzuta şehrine karşı yapılan mücadeleyi anlatır. Wasusarma’nın ismi Sivasa, Sultanhanı, Göstesin ve Kayseri’deki anıtlarda da geçmektedir. Warpalawa üç diğer kralın ismini kendi müttefikleri olarak verir: Warpalawa (Bor, İvriz, Bulgarmaden), Kiyakiya (Aksaray) ve Ruwata. Ayrıca savaşta süvari birliklerinin kullanıldığı da bir kaç kez vurgulanmıştır. The Tabal kralı Wasusarma Asur kaynaklarında Wassurme olarak geçer ve Asur kralı Tiglathpileser III tarafından M.Ö. 730 yılı civarında yenilerek tahtından indirildiği bilinmekte.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
aslan - 4 yıl önce
ciddi bir koruma yok denmis yani hicbir sey yapilmadi boyle demek lazim